Abij Ahmed etióp miniszterelnök mutatta be az új 5, 10 valamint 100 birres bankjegyeket, melyek a meglévőket váltják a kelet-afrikai országban. A kormányfő emellett bemutatta az ország új 200 birres bankjegyét is (kb. 1700 forint). Ezek bevezetésétől azt remélik, jelentősen javul a kereskedelmi bankok likviditása és csökken az illegális kereskedelmi tevékenység - áll a miniszterelnöki közleményben.
Az országnak mintegy 3,6 milliárd birrbe, azaz közel 30 milliárd forintjába kerül a régi bankjegyek bevonása és az újak terítése.
Az átállás ugyanakkor erőltetett tempójú, a lakosságnak mindössze három hónapot adtak arra, hogy az állampolgárok a náluk lévő régi bankjegyeiket újakra cseréljék.
Az etióp bankárszövetség már régóta sürgette a kormányzatot a bankjegyállomány megújítására. Etiópiában ugyanis még mindig nagyon jelentős a készpénzforgalom a hétköznapokban, a digitális megoldások kevésbé elterjedtek. Megerősödött ugyanakkor az illegális kereskedelem is, ami értelemszerűen a pénzintézetek kimaradásával bonyolódik, és azt eredményezi, hogy az etióp gazdaságban mintegy 113 milliárd értékű birr forog a formális pénzügyi kereteken kívül. Ez gyengíti a gazdaság teljesítményét és likviditási problémát okot a bankoknak.
A Quartz idéz egy, a fejlődő gazdaságokkal foglalkozó közgazdászt Addis Ababából, aki azt mondja: bár a bankjegycsere nagyon költséges dolog, de rendkívül fontos a gazdaság számára. Különösen Etiópiának, mely erős inflációs nyomás alatt áll, ami pedig a vásárlóerőn is meglátszik. Az új bankjegyek megjelenése az erre adott megfelelő válasznak tekinthető, és könnyen lehet, hogy hamarosan az 500-as és az 1000-es címlet is bemutatkozhat - állítja az elemző.
Bár a demonetizálás - azaz a meglévő fizetőeszközök kivonása - kedvelt gazdasági stratégia a fejlődő országokban a fennálló nehézségek kezelésére, korántsem kockázat nélkül. Etiópiában viszont nagy segítség lehet a szürkegazdaság súlyának csökkentésében. Egyes közgazdászok ugyanakkor úgy vélik, nagyon komoly bizonytalanságot, sőt, káoszt is szülhet a piacokon egy ilyen lépés addig, amíg az állampolgárok a bankjegyek cseréjével vannak elfoglalva.
Etiópiában utoljára az etióp-eritreai háború lezárását követően, húsz évvel ezelőtt mutattak be új bankjegyeket.
A kormányzat az elmúlt években többször nyúlt a pénznyomtatás eszközéhez az adósságfinanszírozásban.
A készpénzállomány nagysága az Eitóp Nemzeti Bank adatai szerint évente átlagosan 20 százalékot nőtt az elmúlt 15 évben, 104,4 milliárd birről 1 ezer milliárd birr fölé emelkedve.
Etiópia az elmúlt években dinamikus gazdasági fejlődést produkált, Abij Ahmed kormányfő pedig tavaly Nobel-békedíjat kapott az etióp-eritreai közeledésben elért eredményeiért. Ugyanakkor az ország gazdasága az elmúlt évek erősödése után gyengélkedik, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap is jelentősen rontotta az éves növekedési kilátásáokat. Májusban pedig az ország adósbesorolása romlott, mivel a kormány bejelentette, Etiópia is részt venne abban az adósság-átütemező programban, melyet a G20-országok a fejlődő és az alacsonyabb jövedelmű országok támogatására hirdettek meg, hogy azok képesek legyenek növelni egészségügyi ráfordításaikat a világjárványra tekintettel.
Etiópiában igen erős az informális szektor a gazdaságban, a legtöbb tranzakció még mindig készpénzben zajlik.
A készpénzhasználat csökkentése érdekében az etióp Nemzeti Bank nemrég felvételi limitet vezetett be, kormányzója pedig azt nyilatkozta, az új címletek hosszabb távon segíteni fognak abban, hogy némileg visszaszoruljon a készpénzhasználat.