A külgazdasági és külügyminiszter Debrecenben, a Richter Gedeon Zrt. új irodaházának átadásakor azt is elmondta, hogy
a magyar gyógyszeripar termelési értéke tavaly 910 milliárd forint volt, ami 5 százalékos növekedés az előző évhez képest, 86 százalékos exporthányaddal.
A Richter Gedeon Zrt. tavaly 508 milliárd forint rekordbevételt ért el, negyven országban van jelen több mint 200 gyógyszerrel és 13 ezer alkalmazottal - mutatott rá Szijjártó Péter.
A miniszter a 3500 négyzetméteres irodaház avatásán azt is kiemelte, hogy
a Richter az elmúlt években összesen 15 milliárd forint értékű kapacitásbővítő és technológia-fejlesztő beruházást valósított meg,
amit a kormány 5 milliárd forinttal támogatott, és ezzel 125 új munkahely is létrejött.
Hozzátette: Magyarországon a gyógyszeripar komoly hagyományokkal rendelkezik, az ország kiemelkedő szerepet játszik a világ gyógyszergyártásában, és így a gyógyszeripar is kiemelkedő szerepet játszik a magyar gazdaság teljesítményében.
A gyógyszeripar a leginnovatívabb területe a magyar gazdaságnak - folytatta a miniszter - megjegyezve, hogy bevételarányosan a legtöbb kutatás-fejlesztési célú ráfordítás a gyógyszeriparban jelenik meg, amivel Magyarország élenjár a közép-kelet-európai országok között.
Szijjártó Péter kitért a jelentős gyógyszerexportra is:
"tavaly 2000 milliárd forint értékű gyógyszerexport hagyta el Magyarországot, ennek köszönhetően bár csak kilencvenkettedikek vagyunk a világon lakosságszám tekintetében, a 19. legnagyobb gyógyszeripari exportot Magyarország könyvelhette el"
2019-ben - mondta.
Tíz év alatt 93 százalékkal nőtt a magyar gyógyszeripar exportja - fűzte hozzá.
A gyógyszeripar a koronavírus-járvány időszakában is fejlődést tudott felmutatni: januártól nyolc hónap alatt hét százalékkal nőtt a magyar gyógyszeripar teljesítménye, és mára 25 ezren dolgoznak az ágazatban - jelezte a külgazdasági miniszter.
Hozzáfűzte: "ezek a rekordok" nem jöhettek volna létre a Richter nélkül,
amely nemcsak a legnagyobb magyar gyógyszeripari vállalat, de Európa egyik legjelentősebb, legeredményesebb és leginnovatívabb gyógyszeripari vállalata is,
"a mi regionális multink", amely Magyarországon kívül Nyugat-Európában, Latin-Amerikában, Oroszországban és Kínában is eredményesen tud működni, és mára a Richter nyereségének 90 százaléka külföldön termelődik.
Kósa Lajos (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője elismerően szólt arról, hogy a Richter 2012 óta folyamatosan fejleszt Debrecenben. A város és a Richter összefogása, kormányzati támogatással hozzájárul ahhoz, hogy Debrecen a 21. századi magyar gazdaság hajtómotorja legyen - jegyezte meg.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, a városba érkező beruházások - közte a Richter Gedeon folyamatos fejlesztései - visszaigazolják, hogy
Debrecen kiemelkedően versenyképes, innovatív város, aminek további garanciája az ipari infrastruktúra fejlettsége, a szakképzett munkaerő megléte és az egyetem tudásbázisa.
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke kiemelte: "ez az átadó újabb fontos állomást képvisel abban a törekvésünkben, hogy versenyképes és inspiráló környezetet biztosítsunk a magasan képzett munkaerő számára, amivel hazánkban tudjuk tartani a tehetséges pályakezdőket és a tapasztalt szakembereket".
Orbán Gábor vezérigazgató hozzátette: a debreceni beruházásaink révén létrejött Magyarország egyetlen biotechnológiai telephelye, amely a közép-kelet-európai régióban is egyedülállónak számít azzal, hogy egy helyen történik a sejtvonal kutatás-fejlesztés, a gyártás, a töltés és a minőség-ellenőrzés.
A 3500 négyzetméter alapterületű, többszintes épületkomplexumban a 68 új irodai munkaállomás mellett éttermet, konferenciatermet, a legmodernebb infokommunikációs technológiával felszerelt tárgyalókat, üzemorvosi rendelőt, gépészeti- és elektromos rendszerekhez szükséges helyiségeket, valamint szervertermet alakítottak ki.