Az idei Fenntarthatósági Témahét keretében hagyományteremtő szándékkal indult egy Kárpát-medencei fenntarthatósági kutatás. A kutatás a diákoknak és tanáraiknak a fenntarthatóságról alkotott véleményét kívánja felmérni: mit gondolnak róla, mit tesznek, mit tennének érte, a fenntarthatóság fogalomkörön belül hova helyezik a hangsúlyt, mi foglalkoztatja őket. A kutatás kiemelt célcsoportjai a 10-18 éves, felső tagozatos és középiskolás diákok, illetve bármely általános- és középiskolában oktató pedagógus.
A 2020. év tapasztalatait figyelembe véve a kutatás a tervek szerint a jövőben a Témahét keretében minden évben megszervezésre kerül. A 2020. évre tervezett kutatás online kérdőívek és fókuszcsoportos interjúk formájában valósul meg.
A kutatást a PontVelem Nonprofit Kft. szervezi, a módszertanát és az eredmények feldolgozását több hazai egyetem és szervezet biztosítja.
A diákok okostelefonról és egyéb digitális okoseszközről elérhető kérdőív segítségével mondhatják el véleményüket.
A maximum 10 perc alatt kitölthető online kérdőív az alábbi kérdésekre irányul:
A kérdőívben személyazonosításra nem alkalmas, alapvető demográfiai és szocioökonómiai adatok (iskola OM azonosítója, lakhely irányítószáma, nem, születési év) kerülnek bekérésre.
A kérdőív kitöltése a kutatás honlapjáról vagy erről a linkről indítható.
A tanárok a Témahetet követően elérhető pedagógus-kérdőív kitöltésével vehetnek részt a kutatásban. A kérdőív kitöltése önkéntes és anonim, az adatok feldolgozására kizárólag az iskola OM azonosítóját kell megadni.
A kutatás az online kérdőívek mellett fókuszcsoportos interjúk keretében is zajlik.
A fókuszcsoportos interjúk lebonyolításában a kutatásra felkért pedagógusok vesznek részt, amelyhez részletes ismertetőt kaptak, valamint kutatás-módszertani és kutatásetikai felkészítésben részesültek. Ezek a pedagógusok kutatási munkájukat be tudják építeni a mester-/kutatópedagógusi portfóliójukba, illetve hozzáférést kapnak a kutatási adatokhoz is. A fókuszcsoportos interjúk 15 helyszínen, helyszínenként 10-15 diákkal zajlanak
A kutatás adatait, az online kérdőívek és a fókuszcsoportos interjúk eredményeit a kutatásban résztvevő szakmai szervezetek dolgozzák fel előre koordinált módon. A kutatási eredmények hazai és nemzetközi oktatásirányítási és tudományos fórumokon kerülnek publikálásra.