Az amerikai parti őrség viszonylag gyakran tart szimulált veszélyhelyzetben mentési gyakorlatokat egy igazán különleges helyszínen: több mint 40 kilométerre a virginai paroktól, egy nagyjából 120 méter magas tengeri szélturbinán. Mindez persze nem véletlen: az előrejelzések szerint, ez az évtized a tengeri szélenergia hasznosításának évtizede lesz az USA-ban. Számos elemző várja azt, hogy a világ vezető gazdasági hatalmának partjainál gombamódra szaporodnak majd a mind hatékonyabb, tiszta energiát adó létesítmények.
Ezzel persze növekszik azoknak a száma, akik munkavállalóként jelennek majd meg rövidebb-hosszabb időkre a szélturbináknál: a karbantartó hajók legénységének tagjai, mérnökök és más szakemberek.
Erre készülnek a parti őrség félősnek biztosan nem nevezhető munkatársai, akik ezúttal azt gyakorolták, hogyan juthatna le a segítség egy mentőhelikopterről egy hatalmas szélturbina tetejére, például ott rekedt, bajba jutott technikusokért. Az alábbi videót az egyik profi vészhelyzeti mentő fejkamerája rögzítette, és az kísérhető azon figyelemmel, ahogy - szaknyelven szólva - a beavatkozó tiszt leereszkedik a helikopterről a turbina tetejére, majd visszajut a gépre.
A szimulációban egy MH-65 Dolphin, valamint egy MH-60T Jayhawk típusú helikopter vett részt.
A gyakorlatot a Dominion Energy nevű vállalat próbaüzemű tengeri szélfarmján hajtották végre. Ha megkapja az utolsó hatósági engedélyeket is a működésre, ez lesz az első, teljes értékű tengeri szélenergia-projekt az USA szövetségi vizein.
Névleges teljesítménye 12 megawatt.
Ha ez az erőmű beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor 2024-ben kezdetét veheti egy ennél jóval nagyobb teljesítményű, 2600 megawattos szélfarm megépítése. Ez lesz egyelőre a legnagyobb tengeri szélerőmű-fejlesztés Észak-Amerikában, amely nagyjából 660 ezer háztartást lát majd el tiszta energiával.