Ahogy az Origo arról beszámolt, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az idei utolsó Kormányinfón ismertette a 2021-es hitelmoratóriumra vonatkozó új szabályokat.
Eszerint semmit nem kell tennie annak a háztartásnak, vagy annak a cégnek, egyéni vállalkozónak, akinek a moratórium első hullámában járt a haladék, és a következő fél évben is szeretne élni a törlesztés elhalasztásával.
A hitelmoratórium meghosszabbítását a miniszter a gazdaságvédelem legfontosabb döntésének nevezte, amely a családoknak és a vállalkozásoknak is komoly segítséget jelent.
2021. június 30-ig tehát mindenki a jelenlegi feltételek mellett veheti igénybe azt a hitelmoratóriumot, amely
továbbra is csak a 2020. március 18-a előtt felvett hitelekre vonatkozik.
A hitelmoratórium azért csak a tavaszi dátum előtt felvett hitelekre vonatkozik továbbra is, mert aki a járvány megérkezése után vett fel hitelt, az már felmérhette, hogy milyen körülmények között adósodik el.
A miniszter ismertette a moratórium főbb számait is:
a háztartások közül 2,6 millió család jogosult a haladékra, az első hullámban 56 százalékuk, majdnem 1,5 millió család élt a lehetőséggel. Ez a teljes hitelösszegre vetítve, a 6500 milliárd forintos állomány 54 százalékát, 3600 milliárd forintot érintett.
A vállalkozások közül 987 ezer vállalkozó volt jogosult, közülük 48,5 százalékuk élt a haladékkal, vagyis közel félmillió vállalkozás. A 10,3 ezer milliárd forintnyi teljes hitelállománynak a 41,7 százaléka, vagyis 4300 milliárd forintnyi állomány után kértek haladékot a cégek.
Gulyás Gergely szerint pozitívum, hogy ez a pénz továbbra is a gazdaságban marad, a koronavírus okozta nehézségek idején pozitívum, hogy a gazdaságba így tőkét lehet bevonni.
A bankok az elmúlt hetekben küldtek olyan tájékoztató leveleket, amelyek még a kormány döntését megelőzően születtek,
ezek már nem érvényesek, így ezek tartalmát már nem kell figyelembe venni
- emeli ki ennek kapcsán a Növekedés.hu.
Ennek megfelelően a korábbi hitelmoratóriummal kapcsolatos információk, melyek csak a kiemelt társadalmi csoportokba tartozó ügyfeleket segítették volna, megfelelő nyilatkozatok és igazolások birtokában, vagyis a gyermeket nevelő, illetve gyermeket váró családokat, a nyugdíjasokat, a munkanélkülieket és álláskeresőket, valamint a közfoglalkozottakat, az érvényét vesztette.
Az új 2021-es hitelmoratórium-hosszabbítás mindenkire egységesen vonatkozik, beleértve a cégeket és az egyéni vállalkozókat is.
Élethelyzettől függően az alábbi négy lehetőség alapján oszlik meg az, hogy van-e teendője az ügyfeleknek a moratórium meghosszabbításával kapcsolatban.
A Magyar Bankszövetség korábban közzétett nyilatkozatában azt ajánlja, hogy aki megteheti, az inkább törlesszen, különben megnő a hitele futamideje.
Amennyiben a következő fél évben az adós ennek ellenére olyan helyzetbe kerül, hogy mégsem tudja fizetni a hitelét, 2021. június 30-ig bármikor nyilatkozhat arról, hogy ismét szeretne a moratórium alá kerülni. Ekkor a moratórium végéig nem kell fizetnie a hitele törlesztőrészleteit.