A Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán fekvő Kivu-tó a világ egyik különös természeti képződménye. Nevezik "robbanó tónak" is, mivel a mélyebb, nagyjából 300 méter mélyen lévő rétegeiben rengeteg, nagyjából 60 milliárd köbméter metán van.
Számos tudós úgy gondolja, aggodalomra ad okot, hogy a tó vulkanikus területen fekszik. Egy esetleges kitöréskor a tó alatti vulkanikus hatások kiszoríthatják a felhevült vízből a metánt, a robbanás pedig óriási mennyiségű szén-dioxidot szabadítana fel.
A becslések szerinti 300 milliárd köbméternyi szén-dioxid, vagy egy részének kiszabadulása, katasztrófális következményekkel járna.
A tó medencéjében mintegy kétmillióan élnek.
Ha a fenékgázok egy vulkanikus aktivitás következtében, hirtelen a felszínre kerülnének, az soha nem látott pusztulást hozhat a tó környékére.
Viszonyításként: amikor 1986-ban Kamerunban kitört egy másik, úgynevezett robbanó tó, a Nyos, egy 100 méteres szén-dioxid szökőkút a parttól számított 25 kilométeres körzetben, 2000 emberrel végzett. A Kivu és a Nyos között nagyságrendi eltérés van, az előbbi javára.
A hatalmas tó gázkészletei ennek ellenére - vagy éppen ezért - régóta foglalkoztatják a gazdasági szereplők, illetve az ország vezetésének fantáziáját. A kérdés általában az: hogyan lehetne a Kivu-tó jelentette veszélyt csökkenteni úgy, hogy az elképesztő gáztartalékból profitáljanak az ott élők, és persze a kitermlést végző cégek? Ruanda kormánya ezzel kapcsolatban több megállapodást is kötött már, tavaly az egyik jelentkezővel nem kevesebb mint 400 millió dollár értékben:
A Kivu-tóval kapcsolatban azonban ennél is érdekfeszítőbb kérdés az áramtermelés az abban rejtőző gáztartalékokkal. Ennek kérdései most a beszámolók szerint újra a figyelem középpontjába kerültek. A gáz felhasználásának kérdése azért is különösen fontos, mert jelenleg Ruanda lakosságának mindössze 51 százaléka fér hozzá állandó szolgáltatásként az elektromos áramhoz.
A tó mélyrétegeiben található, 60 milliárd köbméternyi metángáz viszont akár 400 évre elegendő lenne a villamos energia biztosításához.
Ez különösen kecsegtető egy olyan országban, amelynek a dízel alapú energiatermelés és az áramimport mellett, lényegében semmilyen más alternatívája nincs az energiaellátás növelésére.
Erre a problémára született megoldásként a kifejezetten a tóhoz rendelt, KivuWatt nevű projekt, melynek indulása után máris a bővítésében gondolkodnak Ruandában.
A brit hátterű ContourGlobal nevű vállalathoz köthető KivuWatt egyik része egy hatalmas, különöleges vízi állomás, amely a gázokkal telített vizet szivattyúkkal és pumpákkal emeli ki a mélyből. A tó vízére telepített állomáson, speciális berendezésekben, megtörténik a szétválasztás: a nyomáscsökkenés miatt a szén-dioxid távozik, ezáltal a művelet hozzájárui a tó stabilitásához. A gáztalanított víz visszakerül a tóba, az eredeti ökoszisztémájába. A metán pedig egy vezetékrendszeren a partra telepített generátorállomásra jut, ahol villamos energiát termelő turbinákat hajtnak meg azzal.
A működési elvet az alábbi, korábban a projekthez készített animáció mutatja be:
A projekt sikeréhez - űgy tűnik - nem férhet kétség: a BBC friss helyszíni riportja szerint már a Kivu-tóból nyert metán segítségével állítják elő az ország villamos energia szükségletének 30 százalékát.
A vízi állomáson működő technológia - metángáz hasznosítása villamos energia termelésre - pedig világviszonylatban is egyedülálló.
A projekt tulajdonosai és a ruandai kormány máris azon gondolkodnak, hogy három további állomást telepítenek a vízre.
A tervek szerint ugyanis, jelentős részben a Kivu-tó metántartaléka révén, Ruanda 2024-re önellátó lehet elektromos áramból, majd azt követően megkezdheti az energiaexportot a környező országokba.
Ahogy az elemzések megjegyzik: az alapvetően vidékies arculatú Ruandában ugyanaz a névleges kapacitás jóval több mindenre elegendő a térségben élőknek, mint lenne az egy fejlett országban.
Így, bár a 200 millió dolláros projekttel kapcsolatban sok kérdés merült fel megvalósítása előtt,
a ruandai kormány most kiáll annak folytatása mellett.
A Kivu-tó metánjának e módon való hasznosítása ugyanis nem csak a tó biztonságát növeli, hanem lényegében környezetbarát energiához juttatja a lakosságot.