Cikkünkben a 2020 teljes éves eredményeivel frissített adatokat adjuk közre az élő művészekre vonatkozóan (az adott évben meghalt művész még benne szerepel). Mivel a legutóbbi összesítés óta számottevő változás az élő művészek piacán történt, így az alábbiakban rájuk fókuszálunk.
A tavalyi eredményekben jelentős szerepet játszott, hogy a nagyobb aukciósházak, így például a Virág Judit Galéria és Aukciósház már két önálló aukciót szentelt a kortárs műveknek, és egyre több aukciósház kínálatában erősödik az élő művészek reprezentációja.
A képre kattintva galéria nyílik meg - tekintse meg, kik azok a kortárs magyar művészek, akiknek munkáiért a legtöbbet fizettek!
A vírushelyzet miatt felgyorsultak az aukciósházak digitális projektjei, és sok háznak már önálló online aukciós rendszere működik. Ez a digitális átállás tette lehetővé, hogy ősszel, az offline aukciók hiányában is rendkívül magas, egy-egy életműben korábban nem látott árak születtek a licitharcokban.
A műtárgy.com és az Art Advisory Budapest művészeti tanácsadó iroda először 2017-ben adta ki A magyar aukciós piac című kiadványát, amely nemzetközi adatbázisok és a hazai aukciósházak adatai alapján mutatta be, hogy hogyan szerepeltek a magyar képzőművészek az itthoni és a külföldi aukciókon. A 2019-ben megjelent, harmadik kiadványban a frissített adatok mellett megtalálható a legdrágább magyar fotóművészek listája is.
Az elemzés aukciós adásvételek adataiból épül fel, kutatásuk elsősorban az artprice.com és a műtárgy.com adatbázisának adatain alapszik, valamint a hazai aukciósházak a műtárgy.com felé közölt információin. Számításaik a leütési árak alapján készültek, a vásárlói jutalékokat nem tartalmazzák. A magyar művészek aukciós piaca kiadvány frissített kiadása nyomtatásban várhatóan 2021 őszén jelenik majd meg.
A koronavírus-járvány okozta bizonytalanság természetesen még jelen van a piacon, többen kivárnak, így a Kieselbach Galéria és Aukciósház is, amely eladással egybekötött kiállítást szervezett az év végi szokásos aukciója helyett. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a kortárs művészek munkái náluk is nagyobb hangsúlyt kaptak a megszokottnál.
Az egyébként nemzetközi viszonylatban is egyre jobban elterjedő "private sales", azaz a magáneladások kategóriája is kiemelkedő eredményeket hozott (ezek az eladások azonban nem képezik részét a hazai és nemzetközi aukciós adatbázisoknak).
A 2020-as aukciós eladások alapján az élő magyar művészek tavalyi Top10-es rangsora a következőképpen alakult:
(*Reigl Judit és Konok Tamás 2020-ban meghaltak, de az adatbázisban a tárgyévben elhalálozott művészek még benne szerepelnek)
Az alábbi táblázat a 2020-as év során aukción legdrágábban eladott műalkotásokat tartalmazza. Az első két helyen a 2020 őszén meghalt Reigl Judit egy munkája áll, amelyet a Virág Judit Galéria és Aukciósház bocsátott árverésre, a második helyen pedig Bak Imre Narancs című festménye, amelyet Varsóban, a Polswiss Art aukciósház ütött le csaknem 40 millió forintért.
Lakner László műve a harmadik helyen áll, tőle még további két munka is szerepel a toplistán. Nádler István két kiemelkedő munkája került fel a tízes listára, Keserü Ilonától pedig egy 1969-es alkotás, amelyet itthon ütöttek le 28 millió forintért.
A kortárs, élő magyar művészeket a 2011-2020 közötti aukciós forgalom alapján rangsoroltuk. Az összesített listában nem történt nagy meglepetés, inkább átrendeződés: Nádler második helyen szerepel, Lakner a harmadik helyen (2019-ben fordítva). Bak Imre a hetedik helyről a negyedik helyre lépett elő, Maurer Dóra a tizedik helyről a kilencedikre. A 2018-ban meghalt Fajó Jánost nem tartalmazza a lista, jövőre pedig már Reigl Judit és Konok Tamás is átkerül a nem élő művészek örök rangsorába.