Hamarosan elkészül a Mátrai Erőmű átalakításának terve

Mátrai Erőmű Visontai erőmű
A Mátrai Erőmű egy széntüzelésű erőmű Heves megyében, Visontán. A legnagyobb magyarországi széntüzelésű erőmű. A létesítmény dolgozóinak létszáma több, mint 2000 fő és ezen kívül még a vállalat beszállítóin keresztül további 10 000 főnek biztosít munkát. A betanított munkások létszáma igen csekély az erőműben
Vágólapra másolva!
Az MVM Zrt. a következő hónapokban véglegesíti a Mátrai Erőmű átalakításának ütemtervét. Az 500 megawattos gázüzemű blokknak 2025 végére már állnia kell a Mátrai Erőmű területén, amelynek technológiaváltása során az egyik kiemelt szempont a foglalkoztatás fenntartása - mondta el a Világgazdaságnak Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára.
Vágólapra másolva!

Az átalakítás révén a klíma- és természetvédelmi akciótervben foglaltaknak megfelelően az ország szén-dioxid-kibocsátásának 14 százalékáért felelős Mátrai Erőmű működése a jelenleginél sokkal környezetkímélőbbé válik - mutatott rá a körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár a lap csütörtöki számában megjelent interjúban.

Az erőmű technológiaváltását az indokolja, hogy 2025 végén lejár az összes lignittüzelésű blokk üzemideje. A lignitblokkok leállására el kell készülnie a beruházássorozat fő elemének, az 500 megawattos gázturbinás erőműnek. A nagy hatékonyságú, legmodernebb technológiájú berendezés üvegházhatásúgáz-kibocsátása körülbelül a negyede lesz a kiváltott lignites blokkokénak - fejtette ki az államtitkár.

A Mátrai Erőmű a legnagyobb magyarországi széntüzelésű erőmű Fotó: Polyák Attila - Origo

A technológiaváltás további eleme a körülbelül 200 megawattos napelemes beruházás, valamint a meglévő infrastruktúrára alapozó 31,5 megawattos, hulladék- és biomassza-égetésre is alkalmas kiserőmű.

Steiner Attila kiemelte, hogy

az erőmű a régió kiemelt foglalkoztatója, több ezer család megélhetését biztosítja, ezért az átmenet során nagyon fontos a munkahelyek védelme.

Az érintett munkavállalók számára átképzési és vállalati mobilizációs programokat biztosítanak.

Hozzátette, hogy Magyarország megpályázta az Európai Unió LIFE programjának úgynevezett integrált projekt felhívását, amelynek keretében 5,2 milliárd forint támogatáshoz jutott, és további, modernizációs célra felhasználható forrásra számít az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréből, vagyis a szén-dioxid-kvóta pénzeiből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!