Új csúcsot dönthet az idei mezőgazdasági évben az indiai búzatermesztés. A Karnal elemzőcég számításai szerint ugyanis
az ország termelése 115 millió tonnára bővülhet a tavalyi 107 millió tonnáról
– írja az RT.com. A növekedés elsősorban a termőterületek növekedésének, a kedvező időjárásnak, valamint a korábbiaknál enyhébb terménykárosító hatásoknak tudható be.
A jelenlegi mezőgazdasági év 2020 júniusában kezdődött és 2021 júliusáig tart. Az indiai betakarítás várhatóan március első hetében kezdődik majd. Az erős kínálatra utal az is, hogy a búzaliszt-termelők akár 12 százalékkal is csökkentették az áraikat az elmúlt időszakban.
A kiemelkedően jó termés pedig várhatóan a jövőben is alacsonyan tartja majd az árakat, ami érinti a lakossági fogyasztókat is. Következésképpen folytatódhat a legutóbbi negyedévben már tapasztalt erős eladási trend. Az elemzők szerint májusban és júniusban újabb árcsökkenés jöhet, amikor betakarítják a terményeket.
Az indiai búzatermelés egyébként 2016-17 óta folyamatosan erősödik, ami jelentős részben a termőterület növelésének tudható be.
A kormányzati adatok szerint a jelenlegi mezőgazdasági évben 34,63 millió hektáron termeltek búzát az országban, ami 3 százalékos növekedés volt a megelőző évhez képest.
A folyamatosan erősödő termelés mellett az indiai export is megnőhet ebben az évben, különösen, ha a kormány támogatja a kivitelt. Ez azért is izgalmas lenne, mert India búzaexportja egyébként elenyésző mértékű. A várakozások szerint ebben a mezőgazdasági évben 3,5-4 millió tonna búzát adhat el India más ázsiai országoknak, szemben a megelőző évben mért 0,18 millió tonnával.
Összevetésképpen,
a világ legnagyobb búzaexportőrének számító Oroszország 35 millió tonnát adott el külföldi piacokra a 2019-20-as mezőgazdasági évben, miközben a 85 millió tonnás termelésével csupán a világ harmadik legnagyobb kitermelője volt.
A világ legnagyobb búzatermesztő országának számító Kína szintén főleg belföldre termel. Kína a legutóbbi mezőgazdasági évben több mint 134 millió tonna búzát termelt, azonban ehhez képest alig exportált.