A smaragd legalább 4000 éve nagyra becsült drágakő fantasztikus színe és különleges, nem egyszer a misztikum jegyeivel felruházott tulajdonságai miatt. Amerika Kolumbusz általi felfedezése előtt a smaragd a legnagyobb ritkaságok közé tartozott, amivel az öreg kontinensen csak elvétve találkoztak.
A leggazdagabb smaragdbányák Kolumbiában vannak, de jelentős a kitermelés például Brazíliában, Zambiában, Ausztráliában is.
A drágakő egyik legismertebb használója Nagy Sándor volt, aki kivételes hódítói erejét, karizmáját egy legendásan nagy indiai smaragd amulettnek tulajdonította. De a hírhedt római császárnak, Nérónak is volt egy saját smaragdja, méghozzá egy teljesen átlátszó lap, melyen keresztül gyakran szemlélte a világot és a cirkuszi játékokat, így próbálva segíteni szemproblémáin. A bibliai Jelenések Könyvében az áll, hogy "Isten trónja smaragdból van."
Az ókori egyiptomiakról ismert, hogy smaragdba vésték az örök fiatalság szimbólumát, és ezeket a talizmánokat a halottakkal együtt temették el.
Az ókori rómaiak termékenységet, újjászületést társítottak a smaragdhoz, Vénusznak, a szépség és szerelem istennőjének ajánlva a köveket. India méltóságos moguljai - köztük Sáh Dzsahán, a Tádzs Mahal építője is - oly nagy becsben tartották a smaragdot, hogy vallási szövegekben is feljegyezték jelentőségét, és talizmánként viselték a köveket.
Kattintson a képre, és tekintse meg galériánkban a világ legértékesebb smaragdékszereit!