A tárcavezető tárgyalt a többi között Nikkaku Akihiróval, a Toray Industries elnökével és Kavada Kódzsival, a Seiren Corporation igazgatójával.
A MTI-nek nyilatkozva Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra, hogy
Magyarországon már több mint 180 japán vállalat működik, összességében 34 ezer magyar embernek adnak munkát, és a nyolcadik legnagyobb beruházói közösséget alkotják Magyarországon.
Jó hír a tárcavezető szerint, hogy Japán egyik legnagyobb vegyipari vállalata a jövő év elejére befejezi azt a 140 milliárd forintos beruházását, amelynek keretében Nyergesújfalun elektromos akkumulátorok olyan alkatrészeit fogják gyártani, amilyeneket még nem állítanak elő Magyarországon. Ezáltal kétszáz embert fognak felvenni Nyergesújfalun és a környékén - mondta.
Szijjártó Péter látogatása alkalmával aláírnak egy megállapodást Japán második legnagyobb bankjával arról, hogy a magyar Eximbankkal közösen fogják finanszírozni az elkövetkező időszakban a japán vállalatok magyarországi beruházásait, ami biztosítja a pénzügyi hátteret ahhoz, hogy a japán vállalatok jelenléte Magyarországon tovább növekedjen.
Ez mindig magas szintű technológiát és megbecsült munkahelyeket jelent Magyarországon a magyar emberek számára"
- mondta.
A tárcavezető szerint emellett nagyon fontos, hogy
a világon elsőként Magyarországgal állapodott meg Japán arról, hogy a sertéspestis jelenléte dacára regionális alapon - a sertéspestis által nem érintett öt magyarországi megyéből - újra megnyitják a magyar sertéshús exportálásának a lehetőségét Japánba.
A szigetországban azok a magyar élelmiszeripari termékek nagyon kedveltek, amelyek kifejezetten finomnak bizonyultak, például a mangalica, a libamáj vagy az akácméz - közölte.
Hozzátette: ezért nagyon érzékenyen érintette a magyar vállalatokat a sertéshús exportjának leállítása az afrikai sertéspestis miatt. Most azonban visszakapták az exportálás lehetőségét öt magyarországi megyéből, amelyek a sertéspestisben nem érintettek - mondta Szijjártó Péter.