Tavaly 10 százalékkal esett vissza a smaragd utáni kereslet, így a cég csupán 150 kilogrammot termelt abból. Idén viszont 20 százalékkal emelik a kitermelést, ezt körülbelül 30 kilogramm plusz smaragdot jelent.
A világ vezető alexandrit kitermelője Brazília, a globális kínálat 93 százalékát biztosítja,
második helyen pedig Oroszország áll négy százalékos részesedéssel.
A világszintű éves termelés körülbelül 40 kilogrammot tesz ki. 2020-ban csupán egy kilónyi alexandritot bányászott az orosz társaság. Ennek négyszerese a cél idén.
Az alexandrit kő egy meglehetősen ritka és exkluzív drágakő fajta. A jobb minőségű kövek ára a gyémántéval vetekszik. Az alexandritot 1830-ban fedezték fel az Urál-hegységben a későbbi II. Sándor orosz cár nagykorúvá való nyilvánításának napján, és így az ő tiszteletére nevezték el.
Mivel sokáig csak oroszországi előfordulását ismerték, az oroszok nemzeti kövüknek tekintették, és ma is rendkívül nagyra becsülik.
Különlegessége színváltoztató tulajdonsága. A kő színe piros vagy zöld aszerint, hogy a beeső sugarak több piros vagy több zöld fényt tartalmaznak. A nappali fényben az alexandrit zöldszínű, míg mesterséges sárga fényben vörös- vagy ibolyaszínű. Szakértők szerint az orosz kövek a leginkább színváltoztatók.