Szerdán sem állt meg a bitcoin szárnyalása, miután kedden 5 százalék körüli drágulás után a legnépszerűbb kriptovaluta árfolyama átlépte a 63.000 dolláros szintet, ami új csúcsnak számított. Közép-európai idő szerint szerda délelőtt a bitcoin már 64.000 dollár fölött forgott.
A digitális fizetőeszköz árfolyama az elmúlt hat hónapban több mint 450 százalékot emelkedett, de a tavalyi év általában is hatalmas szárnyalást hozott a kriptovalutának, amely 2020 áprilisában még csupán 7000 dollár körül mozgott
– írja a The Guardian.
Közben a bitcoin egyik nagy „riválisának" számító Ethereum is új rekordot döntött kedden, elérve a 2205 dolláros szintet, de az eredetileg viccnek induló dogecoin nevű kriptovaluta is szárnyal – vagyis ismét látható, hogy általános a lelkesedés a kriptopiacon.
A háttérben részben az áll, hogy szerdán indul meg a kereskedés a legnagyobb amerikai kriptovaluta-tőzsdének számító Coinbase részvényeivel a Nasdaq indxen.
Ez pedig a befektetők szemében ismét megerősítette, hogy a kriptovaluták kezdenek megkerülhetetlenné válni a pénzügyi rendszerben.
A Coinbase részvényeinek kibocsátási ára egyébként 250 dollár, ami alapján a vállalat piaci értéke 65 milliárd dollárra tehető. Mindazonáltal vannak olyan elemzők, akik szerint ez az értékeltség irreálisan magas lehet. Összevetésképpen, a Nasdaq tőzsdeindexet üzemeltető Nasdaq Inc. nevű vállalat piaci értéke mindössze 26 milliárd dollár, míg a New York-i Értéktőzsdét üzemeltető Intercontinental Exchange Inc. értéke 69 milliárd dollár.
A 2012-ben alapított Coinbase az idei első negyedévben viszont nagy nyertese volt a kriptovaluták szárnyalásának.
A múlt héten közzétett eredmények szerint a vállalat profitja 730-800 millió dollár között alakult az idei első három hónapban, 1,8 milliárd dolláros bevétel mellett.
A növekedést jól mutatja, hogy a Coinbase nyeresége a tavalyi év egészében még csupán 322 millió dollár volt, a bevétele pedig mindössze 1,3 milliárd dollár.
Az jól látszik tehát, hogy a kriptovaluták már nem csupán egy szűk befektetői kör számára vonzók, hanem a hagyományos szereplők is igyekeznek lecsapni a lehetőségre. A PayPal például nemrég jelentette be, hogy lehetővé teszi a kriptovalutákkal történő fizetést, a Tesla pedig amellett, hogy 1,5 milliárd dollárért vásárolt bitcoint, közölte, hogy a legnépszerűbb kriptovalutával is lehet fizetni az autóiért. Közben a Morgan Stanley jelezte, hogy a gazdag ügyfelei számára lehetővé teszi a bitcoin-alapokba való befektetést.
Vannak azonban olyan elemzők, akik kevésbé lelkesednek a kriptopiac nagy felívelése iránt.
A kriptovaluták mögötti informatikai infrastruktúra ugyanis rendkívüli módon szennyezi a környezetet, ami sokak szerint komoly problémát jelenthet a jövőben.