Felértékelődik az önfenntartás szerepe a járvány után

KREFT-HORVÁTH Loránd ÁLTALÁNOS KULCSSZÓ beolt Covid-19 EGÉSZSÉGÜGYI SEGÉDESZKÖZ ÉPÜLET fecskendő Foglalkozás gumikesztyű háziorvos koronavírus koronavírus-járvány oltás oltóanyag orvos orvosi rendelő páciens Sinopharm oltás Sinopharm vakcina SZEMÉLY TÁRGY
Komárom, 2021. március 1. Kreft-Horváth Loránd háziorvos beadja a kínai Sinopharm koronavírus elleni oltóanyagát egy páciensnek komáromi orvosi rendelőjében 2021. március 1-jén. MTI/Krizsán Csaba
Vágólapra másolva!
Tudatosan és határozottan kell felkészülni vállalati és makrogazdasági szinten a nyitásra és a járvány utáni új világban rejlő lehetőségekre – mondta a Magyar Nemzetnek Krisán László. A Kavosz Zrt. vezérigazgatója kiemelte: sok cégvezető nem tanult a 2008-as válságból. A mostani krízis is bizonyította, hogy a vállalkozásoknak mentális irányváltásra van szükségük, kiszámítható és tervezett üzletpolitika mellett. Makrogazdasági szinten pedig az országra szabott egyedi gazdaságpolitikával alapozható meg a poszt-Covid-korszak sikeressége.
Vágólapra másolva!

Létfontosságú, hogy folytatódjon az oltások ilyen ütemű beadása, amivel Magyarország Európában az első az átoltottságban, a 65 év felettiek beoltása pedig az alfája és az ómegája a nyitásnak – mondta a Magyar Nemzetnek a Kavosz Zrt. vezérigazgatója. Ennek az is a hatása, hogy fokozatosan csökkenthető a társadalmi és üzleti életben jelen lévő bizonytalanság. Krisán szerint nagyon fontos az is, hogy egy új világra, új gazdasági és üzleti lehetőségekre kell készülnünk mikro- és makrogazdasági szinten egyaránt.

A lap keddi interjúját az MTI foglalta össze, Ebben a vezérigazgató kifejti, hogy az új kihívások között szerepel az infláció, hiszen a válság miatt rengeteg pénz került a gazdaságokba, ami óhatatlanul az árak emelkedéséhez vezet. Az újranyitás után megugrik a lakossági kereslet. Ugyanakkor lerövidülnek, így megdrágulnak az ellátási láncok, és az olajárak sem lesznek többé ennyire alacsonyan. A modernizáció magasabb tudást igénylő, azaz drágább munkaerőt igényel, de szerinte összehangolt és tudatos fiskális és monetáris politikával egyébként jól kezelhető az infláció, sőt még gazdaságpolitikai eszköz is lehet.

Forrás: MTI/Marjai János

Krisán úgy véli, a járvány hatására óriási változások kezdődtek a világban. A globalizáció problémáit kidomborította a vírus terjedése, várhatóan sok meghatározó multinacionális vállalat hozza haza a távol-keleti termelőegységeit, és a lokalizáció lesz az új irány, ami Magyarországnak komoly lehetőség lehet. Mind nemzeti, mind vállalati szinten felértékelődött az önfenntartás képessége, s erősödik a pénzügyi és az energiafüggetlenségre, valamint a nemzeti önellátásra, azaz a szuverenitásra való igény. Mint mondta, elkerülhetetlen az elhalasztott beruházások megvalósítása, de nem a korábbi klisészerű újrakezdéssel, hanem komoly dimenzióváltással, ahol a vállalkozások megértik és alkalmazni kezdik a digitalizációt, az automatizációt, a K+F-et és a modernizációt, azaz a digitális transzformációt mint új elemeket, és megkezdik a tudatos munkaerőképzést.

Hozzátette, célt értek a válságkezelés pénzügyi hiteleszközei, beleértve a Széchenyi-kártya kríziskonstrukcióit, az NHP+ Hajrát vagy az Eximbank és az MFB krízishiteleit. De ugyanilyen fontos eszköz lehet a válság utáni stabilizálódáshoz a 2021–27-es uniós ciklus pénzeinek előrehozott mielőbbi lehívása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!