Korábban az Origo már beszámolt róla, hogy a világ legnagyobb természetvédelmi területe hatalmas mennyiségű „folyékony aranyat" rejt. Az öt ország területére - Namíbia, Botswana, Angola, Zambia és Zimbabwe - jócskán benyúló Kavango Zambezi határközi természetvédelmi terület (Kavango Zambezi Transfrontier Conservation Area) immár az olajipar térképére is felkerült.
A nagyjából 520 ezer négyzetkilométer kiterjedésű térségben nemzeti parkok sokasága található, értékes és gazdag vadvilággal.
A térség - különösen az Okavango folyó deltája és a Viktória vízesés - a tehetős turisták kedvelt szafari-célpontja. Az elmúlt pár évben azonban a bányászok is sokasodnak a területen, ahol a Szaharától délre eső térség egyik legnagyobb olajleletére bukkantak.
A Kavangó-medence földtani értelemben a Dél-Afrika és Botswana területe alatt húzódó rétegek kiterjesztése. Főleg Namíbia, kisebb részben pedig Botswana területét érintheti a jövőbeni szén-hidrogén-kiteremlés. A föld mélyén az előzetes becslések szerint 12 milliárd hordó palaolaj és 3,2 ezer milliárd köbméter palagáz bújik meg, amelyre egy kis kanadai olajkutató cég, a Recon Africa bukkant.
A cég idén tavasszal elindított feltáró fúrási programjának eredményei azonban még az előzetes várakozásokat is felülmúlták és gigantikus olajmennyiségről árulkodnak, amely a világ minden tájáról a régióra irányította az olajipar figyelmét.
A szakértők szerint
az utóbbi évek egyik legnagyobb olajfelfedezése teljesen átrajzolhatja a Föld nyersanyag-térképét, és egy olyan országot tehet nagyhatalommá, ahol korábban egyáltalán nem volt olajipar.
A Recon Africa a napokban jelentette be, hogy a namíbiai kormány jóváhagyta a fúrási munkálatok folytatását a közigazgatásilag oda tartozó területeken. Ehhez valószínűleg nagyban hozzájárult a cég 10 millió dolláros támogatása az ország fejlesztéséhez, amelyből 1 millió dollár Namíbia Covid-19 vakcinaprogramját segíti. Kétségtelen, hogy a felfedezés a mélyszegénységben élő lakosság életét gyökeresen megváltoztatná - legalábbis erre tett ígéretet a Recon Africa, amely jelenleg közösségi kutakat fúr a térségben élők számára, akiknek így már nem kell naponta mérföldeket gyalogolni a vízlelőhelyekig.
A Recon Africa alapítója, Craig Steinke kijelentette, hogy a fúrást több mint 50 kilométerre az ökológiailag érzékeny Okavango folyótól és mintegy 260 kilométerre az Okavango-deltától fogják végezni, illetve
a vállalat szerves és biológiailag lebomló fúrófolyadékokat használ, amelyeket később műtrágyaként hasznosítanának.
A természetvédők vizsgálata szerint azonban az olaj- és gázipari társaság emberei nem tették meg a szükséges környezetvédelmi intézkedéseket a helyi vízforrások szennyeződésektől való védelmére.
Környezetvédelmi szempontból ez rendkívül elfogadhatatlan, társadalmi szempontból pedig meggondolatlan és gyalázatos "
- mondta Jan Arkert, a dél-afrikai Uniondale-i székhelyű tanácsadó mérnökgeológus, aki évtizedek óta fúrással kapcsolatos projekteken dolgozik.
A fúrófolyadékot tároló gödrök szennyezhetik a termőföldet, a patakokat és az ivóvízforrásokat, valamint veszélyt jelentenek a vonuló madarakra és más vadon élő állatokra azon, a több mint 13.200 négyzetkilométernyi területen, amely mintegy 200.000 ember otthona és az állatok fontos vándorlási útvonala.
A Reconnak jelenleg öt évre szóló kutatási, és 25 évre szóló kitermelési engedélye van. A cég a környezetvédők vizsgálati eredményeit nem kívánta kommentálni. Viszont, amennyiben a fúrási program további hasonló sikerekkel kecsegtet, úgy a vállalat tovább terjeszkedik és más olajipari cégeket is bevon a megaprojektbe.