Néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, hogy egy amerikai séf éttermet nyisson
Rijádban, Szaúd-Arábia legkonzervatívabb nagyvárosában, ahol napról-napra egyre divatosabbá válik a moziba és koncertre járás is. Az ország átfogó reformprogramja, a„Vision 2030" mindenhol jelen van Szaúd-Arábiában. A társadalom és a gazdaság gyökeres átalakítására irányuló grandiózus terv meghatározza Mohamed bin Szalmán koronaherceg pozícióját az országban, aki - Szalmán király döntése nyomán - 2017-ben erősítette meg befolyását az ország sorsának alakításában, és állt a terv megvalósításának élére. Ezen belül olyan változások köszöntöttek be Szaúd-Arábiában, amelyek előtte lehetetlennek tűntek. Évről-évre fokozatosan vezetik be a reformok sorozatát a gazdaság diverzifikálása - azaz több lábra állítása -, valamint társadalmi szabályainak lazítása érdekében.
Kattintson a képre, hogy lássa az életképeket Szaúd-Arábia átalakulásáról!
Mivel Szaúd-Arábia a világ legkonzervatívabb országai közé tartozik, és a nők hagyományosan sokkal kevesebb joggal rendelkeznek mint a férfiak, így
a törekvések egy része a nők függetlenségének növelésére, és a munkaerőpiaci részvételük ösztönzésére irányul.
Ennek keretében például 2018. júniusűban Szaúd-Arábia feloldotta a nőkre vonatkozó autóvezetési tilalmat.
Szaúd-Arábia hatalmas gazdagságát elsősorban az olajnak köszönheti, a mérhetetlen vagyon ellenére viszont, az igen konzervatív vallási szokások sokáig visszatartották a fejlődésben és a nyugati nyitásban.
Az ország gazdasága azonban az elmúlt pár évben rálépett a nagy átalakulás útjára, melynek során fokozatosan építik le az olajexporttól való függőségüket. A kormány egy összesen 7000 milliárd dolláros terv keretében keres új utakat a jövőbe.
Futurisztikus óriásmetropolisz építése folyik a sivatagban, és egyre több pénzt fektetnek a turizmusba és új iparágakba is.
Igaz, a koronavírus világjárvány némileg visszavetette a terveket, és napjainkra egyre több a kérdőjel arra vonatkozóan, hogy milyen mértékben valósítható meg a „Vision 2030". Mindenesetre a szaúdi királyság - úgy tűnik - egyre tudatosabban készül arra az időszakra, amikor már a világ végleg háta mögött hagyja az olajkorszakot.