Így kaphatnak segítséget azok, akik menhelyi kutyát vennének magukhoz

Vágólapra másolva!
Vannak, akik örökbefogadás előtt egy órát sem töltenek egy menhelyi kutyával, majd pár héten belül visszaviszik a kiválasztott négylábút. A Jófogás 20 menhely megkérdezésével derített fényt a problémára, ami óriási lelki károkat okoz a cserbenhagyott kutyáknak. A Korom Gábor kutyaszakértővel és Földes Eszter színésznővel készített „Jobb gazdi leszek" interaktív oktatóvideó-sorozat a menhelyeknek, a gazdiknak és kutyáknak is segítséget nyújt, egyben a várhatóan ősztől esedékes Gazdijogsihoz is hasznos kiegészítő tananyag lehet - olvasható a Jófogás sajtóközleményében.
Vágólapra másolva!

Az online piactér tavaly kiderítette, hogy egy kutya akár 5 évet is menhelyen tölthet anélkül, hogy egyszer is kikerülne a rácsok mögül. A vállalat idén arra volt kíváncsi, hogy a menhelyeknek mekkora gondot okoznak az örökbefogadott, de aztán különféle okokból mégis visszavitt kutyák. Röviden: nagyot. Hosszabban: a megkérdezett menhelyek fele szerint a leendő gazdik leginkább nincsenek tisztában a kutyák viselkedésével, ezért van, ahová havi szinten több kutya is visszakerül.

Mi több,

a menhelyek kétharmadához sajnos többször is visszahoztak egy-egy adott kutyust.

A válaszok szerint minden ötödik kutyát azért visznek vissza, mert szerintük „elromlott", azaz szomorkás, kedvetlen, minden harmadikat pedig azért, mert túl sokat ugat és nyüszít; vagy az emberek nem voltak felkészülve arra, hogy valójában mekkora felelősséget jelent a kutyatartás. Így a legjellemzőbb indokok között még a szobatisztasági és kompatibilitási problémákat (pl. nem jön ki az újdonsült gazdi párjával, gyerekével vagy már meglévő kutyájával), illetve a sétáltatást/futtatást ellehetetlenítő időhiányt találhatjuk.

Interaktív oktató-videó sorozat főszereplői Forrás: PFP Hungary/Viktor Kuzma

Mivel a menhelyekre visszavitt kutyákon gyakran figyelhető meg depresszió és viselkedési zavar, később még nehezebben kerülnek szerető otthonba. Az eleve leterhelt menhelyeknek pedig nagyon sok munkájukba kerül, hogy a visszavitt kutyusok újra szocializálódjanak és megbízzanak az emberben.

Szélsőségesebb esetben egyes kutyák ráadásul annyira agresszívvá és izolálttá válhatnak, hogy sajnos még az altatás is szóba jöhet.

A menhelyek 85 százaléka ezért hasznosnak találná, ha készülne témába vágó oktatóvideó, különös tekintettel arra, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai szerint

Magyarországon ma csaknem másfél millió kutyát tartanak, ami lakosságszámra vetítve nemzetközi szinten is kiugrónak számít.


Korom Gábor kutyaszakértő, a Tükör Módszer megalkotója a felmérés kapcsán elmondta:

„A menhelyek minden tőlük telhetőt megtesznek, kérdőívvel, személyes elbeszélgetéssel, próbasétáltatással, próbanappal és utókövetéssel is igyekeznek a legmegfelelőbb gazdikat megtalálni. Azonban nagy felkészültség és tudatosságkell ahhoz, hogy összecsiszolódhassunk négylábú családtagunkkal, hiszen a valódi kihívásokkal csak otthon kell szembenéznünk.

Öt részből álló interaktív oktatóvideó-sorozatunk segítséget nyújt az első közösen töltött hónapokhoz, hogy kevesebb elromlottnak hitt, majd emiatt cserbenhagyott kutya legyen kénytelen a menhelyekre visszaköltözni."

Menhelyi kutyus (Illusztráció) Forrás: BAGA/Baga

A „Jobb gazdi leszek" interaktív oktatóvideó-sorozatot itt lehet megtekinteni, továbbá a Jófogás megosztja a felmérésben részt vevő menhelyekkel is. Az egyes videók végén a nézők által helyesnek gondolt válaszokra való klikkeléssel lehet továbbhaladni.

A sorozat megtekintése asztali gépről és böngészőből, illetve okostelefonokon a YouTube-applikációból javasolt.

Az örökbefogadott kutyánkkal közösen töltött első hónapok leggyakoribb problémáit és a megoldási tanácsokat Korom Gábor Földes Eszter színésznővel, három mentett kutya gazdájával közösen dolgozza fel.

Az öt témakör (prevenció, szobatisztaság, kompatibilitás, agresszió, szeparáció) feldolgozásában öt különleges négylábú, öt igazi jó kutya volt a segítségünkre a forgatáson. A videósorozat a jelenlegi és leendő gazdikat is interaktív kalandra invitálja, amely során szakértői választ kaphatunk a legmeglepőbb kérdésekre is.

JÓFOGÁS A FELELŐS ÖRÖKBEFOGADÁSÉRT
A Jófogás 2020 óta segíti a hazai menhelyeket, azóta biztosít számukra ingyenes üzleti felületet, hogy így még több potenciális gazdit érhessenek el. A vállalat tavaly az állatszaporítókkal is felvette a kesztyűt: végleg kitiltotta őket az oldaláról és szigorította a kisállathirdetések feltételeit. Az Országos Menhelytérképpel továbbá a legkisebb menhelyekre is felhívta a figyelmet, és egy különleges kiadványt is készített a felelős örökbefogadással és az állatszaporítókkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.

A FELMÉRÉSRŐL
A 2021 júniusában és júliusában végzett online és telefonos felmérésben budapesti, Budapest környéki, nyíregyházi, dunaharaszti, tárnoki, bicskei, gödöllői, kecskeméti, orosházi, pomázi, ócsai, szegedi, siklósi és sátoraljaújhelyi menhelyek vettek részt. A válaszadó menhelyek felénél átlagosan akár 5, 20-20 százalékánál akár 10-20, 10 százalékánál pedig 40-nél is több kutyát fogadnak örökbe egy hónap leforgása alatt.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!