Atomreaktort telepítene a földöntúli világba Kína

reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
A train runs through the Gobi Desert and Qilian Mountains on the Jiayuguan-Jingtieshan railway in northwest China's Gansu province, 3 August 2018. (Photo by Yang cheng / Imaginechina / Imaginechina via AFP)
Vágólapra másolva!
Amennyiben sikerrel járnak a tórium alapú sóolvadékos reaktor-kísérletei, úgy Peking reményei szerint 2030-ra egy 373 megawatt teljesítményű reaktor épülhet meg a Góbi-sivatagban, amely háztartások százezreit láthatja el villamos energiával, és egyúttal közelebb viheti Kínát a karbonsemlegesség felé.
Vágólapra másolva!

A tóriumot már egy ideje a jövő fűtőanyagaként is emlegetik, és a szakértők szerint a nukleáris erőművek következő generációja ezt az anyagot használná. A tóriumot üzemanyagként más típusú nukleáris reaktorokban eddig az Egyesült Államokban, Kanadában és Németországban tesztelték, valamint része az indiai nukleáris programnak is. Azaz már többen igazolták a tórium alkalmasságát a célra, de most Kína is beáll a sorba, és

a kietlen Góbi-sivatagban megépíti az első tóriummal működő folyékony sóreaktort.

Nézze meg a lélegzetelállító képeket a tájról, amibe a reaktort megálmodták! Kattintson az alábbi képre a galériáért!

Góbi-sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
` TOPSHOTS Horizontal OFFBEAT CAR RALLY DESERT SAND DUNE GENERAL VIEW HIGH ANGLE HOTESSE
nk20160419
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag
reaktor, kína, tórium, góbi sivatag

Biztonságosabb atomenergia

A Góbi-sivatag szélén, Wuwei város környékén megépülő reaktor azért számít szokatlannak, mivel a víz helyett olvadt só kering benne.

Az ilyen erőműveket nem kell vízfolyások közelében építeni, mert maga az olvadt só szolgál hűtőközegként, ellentétben a hagyományos urán-típusúakkal, amelyek hűtése hatalmas mennyiségű vizet igényel.

Ennek eredményeként a reaktorok olyan elszigetelt és száraz területekre is telepíthetők, mint például a Góbi-sivatag. Ráadásul az atomerőművekben jelenleg használt urániumnal ellentétben a tórium égetése során nem keletkezik plutónium, ami egy rendkívül mérgező kémiai elem.

A tórium egy gyengén radioaktív, ezüstös fém, amely kőzetekben fordul elő. Mivel a kínai növekvő ritkaföldfém-bányászat egyik mellékterméke is, ezért vonzó alternatívája lehet az importált uránnak. Forrás: Biosphoto via AFP/Monique Berger / Biosphoto/Monique Berger

A szakértők az olvadtsós-reaktorokat viszonylag biztonságosnak tekintik, mivel az üzemanyag már feloldódott a folyadékban, és alacsonyabb nyomáson is működik, mint a hagyományos atomreaktorok, ami csökkenti a robbanásveszély kockázatát.

A Kanzu-tartományban zajló építkezést szeptemben fejezik be és a próbaüzemet már ugyanebben a hónapban elkezdik. A Sanghaji Alkalmazott Fizikai Intézet (SINAP) által üzemeltetett reaktor egyelőre mindössze két megawatt hőenergia előállítására tervezett, ami körülbelül 1000 háztartás ellátásához elegendő. Ha viszont sikerrel járnak a kísérletek,

Kína reményei szerint 2030-ra egy 373 megawatt teljesítményű reaktor épülhet meg, amely már háztartások százezreit láthatja el árammal.

Egyébként a hamarosan elkészülő kísérleti sóreaktor csak egyik a sok nukleáris technológia közül, amelyekbe Kína jelenleg komoly pénzeket fektet be, annak érdekében, hogy minél előbb lecserélje a széntüzelésű erőműveit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!