A magyar energiapolitika és így az FGSZ elsődleges célja az ország gázellátásának minden körülmények között történő biztosítása.
Az új, Szerbián keresztül érkező betáplálási irány jelentősen hozzájárul az ország ellátásbiztonságához, a vezeték kereskedelmi forgalomba állásával a kereskedők immár hat szomszédos országból szállíthatnak földgázt Magyarország irányába.
Amellett, hogy a projekt az ország ellátásbiztonságát és a források diverzifikációját erősíti, egyben lehetővé teszi Magyarország és Szerbia között a földgáz kétirányú forgalmazását.
Az 1996-ban megkötött magyar-orosz gázmegállapodás szeptember 30-án lejárt, és a hosszú tárgyalások után hétfőn aláírt új szerződés október 1-jén lépett hatályba. Ennek nyomán Magyarország ellátása a következő 15 évben biztosított.
Az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója, Ferencz I. Szabolcs elmondta,
a rendszerszintű optimalizációval megvalósult projekt a tarifarendszer terheinek csökkentése mellett a gyorsan fejlődő európai uniós és hazai klímapolitikai elvárásoknak is megfelel. A 8,5 milliárd m3/év kapacitású vezeték maximálisan kihasználja a jelenlegi infrastruktúrában rejlő lehetőségeket, és elkerüli a dekarbonizációs célok teljesítése miatt hosszú távon esetlegesen kihasználatlanná váló eszközök építését."
A közel egy éve zajló kivitelezési munkálatokat idén szeptemberben sikeres kapacitásaukció követte, amelyen piaci szereplők az októbertől októberig terjedő 2021–2022-es gázévre vonatkozó kapacitásokat köthettek le a vezetéken. Az éves aukción az FGSZ a felkínált nem megszakítható kapacitás közel 32 százalékát már értékesítette, további lekötések várhatók a későbbi rövidtávú, éven belüli aukciókon, áll az FGSZ Zrt. közleményében.