A fenntartható városi mobilitás, a gazdasági növekedés és a csökkenő környezetszennyezés szorosan összefügg, ezért világszerte növekszik az okos és rugalmas mobilitási szolgáltatások iránti kereslet.
- Miben járulhat hozzá az innováció ehhez, hogyan segíti elő a szoftver a hatékonyabb közlekedést?
- Mi egy komplett vállalatirányitási rendszert kínálunk, és amit lehet, automatizálunk. A kifejlesztett algoritmus jelentősen megkönnyíti bármilyen mozgóegység vezérlését és az ahhoz kapcsolódó kommunikációt. Számos ország taxitársasága használja a szoftverünket (TDmobility platform), az ő esetükben például az egyedülálló sofőr irányítási rendszer egyszerűsíti le a vezetők koordinálását, vagy épp az ügyfél sokkal könnyebben, egy applikáción át rendelhet fuvart, amelynek előre ellenőrizheti a becsült költségeit, valamint utazása részleteit- az útvonalat, a sofőr nevét, és a rendszámát- is megkapja egy emailben minden utazás után. Nincs felesleges várakozási idő a foglalt diszpécser vonalak miatt, hiszen a hangfelismerő rendszer és a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokkal az egész folyamat robotizált.
- Milyen területen lehet még a szoftvert a taxik koordinálásán kívül használni?
- Tulajdonképpen bárhol, ahol mozgó járműveket kell kezelni és velük tervezni, kommunikálni. A taxiknál már bizonyított a rendszer, hiszen a sofőrök a kedvező városszervezési szempontoknak köszönhetően ugyanazon idő alatt több fuvart tudnak teljesíteni, így alacsonyabb költségekkel és hatékonyabban dolgoznak. Ennek alapján azt gondolom, hogy akár bevetés irányításhoz, vagy épp a mentők, rendőrök, tűzoltók munkájához is nagy segítség lehetne a szoftver. Ráadásul a robotokat az egyszerű, ismétlődő feladatoknál könnyedén be lehet vetni, az így felszabadult emberi munkaerőt pedig a kreatív folyamatok elvégzésére tudnák átcsoportosítani. Egyébként a cég hosszabb távú terveink között szerepel is, hogy ezt a kiválóan működő, az idő- és munkaerőgazdálkodás szempontjából optimális rendszert megismertessük Magyarország hivatalos segítségnyújtó szervezeteivel.
- Hatalmas elismerés a cégnek a Toyotával való együttműködés. Mit takar ez a projekt?
- A KINTO Europe olyan szolgáltatásokat kínál majd, mint az autó előfizetés, az autómegosztás, a telekocsi, illetve a vállalkozások, szervezetek, városok és egyének igényeire szabott multimodális megoldások. A TD Mobility szoftver ezekhez biztosítja az IT hátteret.
- Hogy fogadta a szakma az innovációt?
- Jelenleg 10 főállású programozó dolgozik a vállalatirányítási rendszeren, amellyel a világ több országában jelen vagyunk, itthon pedig Budapesten, és szinte minden vidéki nagyvárosban vannak ügyfeleink. Ez mindenképpen pozitív visszajelzés. Emellett, a Horizon 2020 pályázat 1-es fázisában 50 ezer eurót nyertünk el, ennek keretében egy coachingon is részt vehettem, amelyet a brit IBM vezérigazgatója tartott. Ez utóbbi nagy segítség volt a cégstruktúra kialakításához és rengeteg értékes információt adott ahhoz, hogy nemzetközi viszonylatban hogyan lehet még sikeressebbé tenni egy ilyen profilú céget.
- Melyek a soron következő célok?
- Folyamatosan tökéletesítjük a rendszerünket. A cél, hogy minél hatékonyabb és gyorsabb lehessen, ehhez pedig további automatizálás szükséges. A robotika egy rendkívül izgalmas, és hihetetlen sebességgel fejlődő szegmens, mi pedig szeretnénk folyamatosan az élen járni.