Makaó, Ázsia szerencsejáték-központja a tavalyi évben szinte szellemvárossá vált, miután a koronavírus miatti lezárások következtében elmaradtak a látogatók. A speciális státuszú városállamot érthetően nagyon súlyosan érintették a Covid-19 miatti utazási korlátozások, hiszen bevételének 80 százaléka az odalátogató turisták által generált szerencsejáték-bevételekből származik.
A 2020-as veszteségek komolyan elgondolkoztatták a döntéshozókat, amit egy határozott irányváltás is követett.
Egyrészt a makaói kaszinók működését az elmúlt hónapokban a szabályozó hatóságok már egyre szigorúbban felügyelik, másrészt a kínai kormány úgy döntött, hogy a városállamot regionális technológiai központtá alakítja át.
Az egykori portugál gyarmaton a szerencsejáték az 1850-es évek óta legális, és Makaót gyakran emlegetik a „világ szerencsejáték-fővárosának" vagy a „Kelet Monte-Carlójának". Ennek azonban hamarosan vége szakadhat, ugyanis
a szerencsejáték-bevételek tavalyi 80 százalékos zuhanása a GDP 50 százalékos csökkenéséhez vezetett, így a városállam véglegesen rákényszerült gazdaságának diverzifikálására, azaz a több lábra állítására.
Ráadásul Peking mindig is kemény álláspontot képviselt a makaói kaszinókban folyó szerencsejátékkal kapcsolatban, hiszen egyes szerencsejáték termekben olyan mértékű pénzmosás zajlott, amelyek már- már aláásták az ország pénzügyi stabilitását.
A kormány legújabb tervei szerint a jövőben
Makaót ösztönözni fogják az energetikai és a mesterséges intelligencia (AI) projektek fejlesztésére,
valamint az olyan elektrotechnológiai ágazatok felfuttatására - mint például a mikrochip gyártás -, amelyek Kína jövőbeni gazdasági-technológiai céljai szempontjából elengedhetetlenek.