Magyar játékgépek és flipperek a Kádár-diktatúra idején

flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
Budapest VIII. József körút 37-39., Játékpresszó. 1962.
Vágólapra másolva!
A játéktermekben megtalálható masinák az 1970-es és 1980-as években egyszerre voltak az emberek által kedveltek, illetve a sajtó és a rendszer által üldözöttek. Az államnak jelentős bevételi forrást jelentettek a játékautomaták, a nyerőgépek és a flipperek, mégis, szavak szintjén támadnia kellett a kapitalista eredetű játékgépeket, és ez az újságírók feladata volt. A játéktermek hazai története ugyanakkor a kádári mindennapokba is újszerű módon enged betekintést, állam és állampolgárok viszonyát tekintve - a világító, fémgolyós ügyességi játékok masinái mellől szemlélődve.
Vágólapra másolva!

A flippergépek csak a 19. században jelentek meg Európában, a legtöbb országban főleg nyilvános helyeken működtették a masinákat. Mára a szerepük teljesen megváltozott, hiszen manapság a játékgépek inkább tehetős gyűjtők nappalijában és játékszobájában találhatók meg, akik rengeteg pénzt költenek egy-egy ritka, szentimentális értékkel rendelkező vagy különös kulturális vonatkozással bíró példányra.

A flipperek és a különféle játékautomaták a Kádár-korszakban hatalmas népszerűségnek örvendtek hazánkban - egy olyan országban, ahova a nyugati termékek egyeltalán nem, vagy csak késve juthattak el. Pataki Márk és Pálfi Balázs A flipper múzeuma című, nemrég megjelent kötete részletesen kitér a magyar játéktermek történetére a szocializmus ideje alatt. Arra, hogy az állam számára miért voltak nélkülözhetetlenek az ezekben található kapitalista eredetű gépek, amellett, hogy a sajtó játékterem-ellenes hangulatkeltése kitapinthatóan jelen volt a korszakban.

Se nem tiltott, se nem támogatott

A Kádár-rendszer kultúrpolitikáját sok tekintetben meghatározó hármasság, a hírhedt "3T" (tiltott, tűrt és támogatott) kategóriáknál, a flipper nem kerülhetett bele sem az első, sem az utolsó csoportba. Pataki Márk és Pálfi Balázs elmondása szerint a flippergépek azért nem lehettek tiltottak, mivel túl sok bevételt hoztak az államnak a pénzbedobással működő típusai. Mindemellett támogatottak sem lehettek, mert az ország kultúrpolitikájába nem fért bele a nyugati, kapitalista eredetű, pénzzel működő játékautomaták imázsa.

Tehát egyfajta kettősség jellemezte a korszakot: míg az akkori média páriaként kezelte a flippereket, a játékgépeket és azok témáját, addig a bővülő játéktermi hálózaton és az államilag vezérelt importon keresztül egyre nagyobb igény jelentkezett a berendezésekre.

Tekintse meg a múltba visszanyúló képeinket a szocializmus ideje alatt megtalálható játéktermekről és flippergépekről! A képre kattintva megnyílik a galéria!

flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar
flipper, retro, régi, flippergép, játékgép, magyar

A szocializmus évtizedeinek újságjaiban a flippergépeket általában

vagy épp a "pazarlás iskolájának" nevezte a pártállami sajtó, illetve ezekhez hasonló negatív jelzőkkel látta el magát a témát. A kötet készítői az Origónak így foglalták össze a kezdeteket: a vasgolyós masinák az 1929-1933-as gazdasági válság ideje alatt születtek meg, kezdetben pénzbedobós játékként terjedtek el, így nem meglepő, hogy a közbeszédben sokan összemossák azokat a nyerőgépekkel.

A korabeli magyar sajtó is gyakran összekeverte a nyerőgépeket a többi játéktermi játékkal, köztük a flipperrel és videójáték-kabinettel.

Például a Pesti Hírlap 1958-as évfolyamának egyik számában

a játékgép átkos szenvedélyként mutatkozott be az olvasók számára, amelynek oldalán félmeztelen lányok táncoltak.

A leírás szívfacsaró víziót adott a zenélő masina által kifosztott, tanulástól örökre eltérített olasz gyerekekről. Ekkor azonban a magyar újságírók még nemigen tudták, hogy pontosan miről írnak, hiszen nem láthattak még flippert, ezért még radikálisabb jelzőkkel illették a gépeket – tették hozzá a szerzők. Pár évvel később,1962-ben azonban kíváncsisággal és várakozással tudósított a sajtó az ország első játéktermének, a Játékpresszónak a megnyitásáról. Itt csocsó- és biliárdasztalok egyaránt helyet kaptak, és ahogy a felvételeken látni, a szórakozni vágyók kipróbálhattak egy fémgolyós csodamasinát, a flippert is.

A képen pillanatkép a Filmhíradó adásából - korabeli flippergép felülnézetben:

Filmhíradó Online, flipper Forrás: Filmhíradó Online

Feltartóztathatatlan flippergépimport

A Kádár-korszakban feltartóztathatatlanul zajlott a nyugati játékautomaták államilag vezérelt importja, amelyek ebben az időszakban elsősorban sörözőkben, szórakozóhelyeken és játéktermekben fordultak elő.

A gépek importja az Iparcikk Kölcsönző és Szolgáltató Vállalaton (1973 után: Iparcikk Kölcsönző Vállalat) keresztül korlátlanul zajlott. Így felmerülhet a kérdés, hogy

a hatvanas években hogyan vásárolt egy átváltható valutában szűkölködő ország drága nyugati masinákat?

Az állam úgy tudta működtetni a játékgépeket, egyáltalán ezt a furcsa üzletet Magyarországon, hogy egy osztrák céggel kötött üzletet, amely megvette a masinákat az országnak. Természetesen nem ingyen,

– derül ki A flipper múzeuma című műből.

Az együttműködés pedig így is megérte az államnak, mivel az újonnan beszerzett flipper ára körülbelül 3 hónap alatt megtérült.

Játéktermeben flipperező férfiak 1967-ben Forrás: Fortepan / Bauer Sándor

Flipperezés hajvágás közben

Amikor 1983-ban, a szocializmus utolsó, enyhülő évtizedében megkezdődött a magánimport, olyan helyeken is megjelentek a gépek, ahol sem azelőtt, sem utána nem láthatta őket a szórakozni vágyó közönség. Az egyik különleges helyszín egy fodrászat volt, ahol az ott dolgozók is néha beálltak a vendégek közé, akik a játékmasinákkal szórakoztak.

Pataki Márk kutatásai alapján elmondta:

A szerző hozzátette, hogy ebben a pár évben sok, a fentebb említetthez hasonló "sufni-játékterem" létesülhetett, amikor a magánszemélyek is importálhattak gépeket az országba - ezt viszont némi tiszavirág-életűség után, 1985-ben betiltották. Ennek hátterében az állhatott, hogy az állam valószínűleg senkivel nem akart osztozni a játéktermi bevételek kövér húsosfazekán.

A flippergépek hazai történetének folytatásért, további izgalmas részletekért kérjük, lapozzon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!