A leleplezés a Királyi Haditengerészet HMS Richmond nevű fregattjához köthető, amely a Kelet-kínai tengeren teljesít szolgálatot.
A hajó hírszerzési információkat gyűjtött a gyanús tevékenységet folytató hajókról, videós és fényképes bizonyítékokat szolgáltatva az ENSZ szankciók végrehajtását koordináló szervezetnek (ECC).
Csapatom több, különböző országhoz tartozó, nyilvánvalóan az ENSZ Biztonsági Tanácsának szankcióit megszegve cselekvő hajóra bukkant, illetve követett és megközelített számos olyan hajót, amelyet az ECC előtte nem azonosított"
– nyilatkozta Hugh Botterill parancsnok.
2019 óta az ez volt az első alkalom, hogy a Királyi Haditengerészet hajója támogatta az ENSZ szankciókat ellenőrző és végrehajtó tevékenységet..
Észak-Koreát 2017 óta sújtják az ENSZ Biztonsági Tanácsa által megszavazott büntetőintézkedések az ország nukleáris fegyverkezése és ballisztikus rakétaprogramjai miatt.
Donald Trump akkori amerikai elnök 2017 szeptemberében végrehajtási rendeletet írt alá az országgal szembeni további szankciók bevezetéséről. A kibővített szankciók az ország hajózási iparát, kereskedelmét, kikötőit és gyártását célozták.
"Észak-Korea tömegpusztító fegyverek megszerzésére irányuló törekvései destabilizálják a régiót, és fenyegetést jelentenek a világra nézve. A brit Királyi Haditengerészet kitűnő munkát végez ennek megakadályozása terén" - tette hozzá Ben Wallace védelmi miniszter.
Az HMS Richmond a közösségi portálon megjelent hírek szerint a múlt héten a tervezett rutinszerű karbantartási program keretében Japánban tartózkodott, de már folytatja a műveleteit a brit Carrier Strike Group védelmi szerepvállalásának keretében. Vasárnap például már a Tajvani-szorosnál szelte a habokat, célja a Vietnam Népi Haditengerészet meglátogatása.
Hasonló műveletet már 2019-ben is végrehajtottak, amikor egy észak-koreai zászló alatt közlekedő tartályhajót kaptak az ENSZ-szankciók megsértésén, ami engedély nélkül üzemanyagot szállított, feltehetően hajóról hajóra történő átadás révén.
2019 májusában az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma lefoglalta az Észak-Koreához tartozó Wise Honest teherhajót, mert állítólag megsértette az Egyesült Államok és az ENSZ által kiszabott szankciókat azzal, hogy illegálisan szállított szenet Észak-Koreából.
Arról, hogy mely országok zászlajai alatt hajózhattak a szankciók megsértésével vádolt hajók, egyelőre nem adtak ki információt.