A hétfői amerikai tőzsdei kereskedés során az Apple piaci értéke rövid időre átlépte a 3 ezer milliárd dolláros álomhatárt, amivel a technológiai óriás történelmi rekordot ért el. A kereskedés végén a vállalat 2990 milliárd dolláros értékkel zárt, vagyis éppen a 3 ezer milliárdos szint alatt – írja a CNBC.
Összevetésképpen: ezzel az Apple piaci értéke meghaladja Nagy-Britannia gazdaságának méretét.
A brit GDP ugyanis 2760 milliárd dollár.
Az Apple csillagászati értéknövekedése mögött jelentős részben a cég részvény-visszavásárlási programja áll. Az elmúlt évben ugyanis az Apple volt az S&P 500 tőzsdeindex vállalatai körében a legnagyobb sajátrészvény-visszavásárló társaság.
Az iPhone gyártója összesen 85,5 milliárd dollárt költött részvény-visszavásárlásra, és 14,5 milliárd dollárt osztalékfizetésre. Ezek az összegek az Apple pénzügyi évére vonatkoznak, amely szeptemberben ért véget.
A sajátrészvény-visszavásárlás jelentősége az, hogy ezáltal a vállalat csökkenti az elérhető részvények számát a nyílt piacon, vagyis megemeli a részvény értékét.
Ezzel az adott társaság lényegében tőkét juttat a részvényeseihez, hiszen az árfolyam növekedése növeli a részvényesek vagyonát.
Emellett ha kevesebb az elérhető részvény, akkor az egy részvényre eső nyereség is megnő. Ez a mérőszám pedig különösen fontos az elemzők és a befektetők szemében a negyedéves pénzügyi jelentések idején.
Az Apple egyébként 2012 márciusában kezdte el visszavásárolni a saját részvényeit, és ugyanekkor indította be a negyedéves osztalékfizetést is.
Ezt követően, tavaly szeptemberig, a vállalat több mint 467 milliárd dollárt költött visszavásárlásokra.
A technológiai óriás piaci értéke aztán 2018 augusztusában érte el először az 1000 milliárd dolláros álomhatárt. Azóta pedig az Apple részvényárfolyama 252 százalékot emelkedett.