A bambuszbrikett-készítés innovatív módja mögött a Divine Bamboo alapítója és vezérigazgatója, Divine Nabaweesi áll. A cégvezető, az Africanewsnak úgy nyilatkozott, hogy
olyasmit szerettem volna csinálni, ami magában foglalja a természet iránti szenvedélyemet, de segít a klímaváltozás és az erdőirtás elleni küzdelemben is."
Divine üzemelteti Uganda egyik legnagyobb bambuszfaiskoláját, amely évente legalább 200.000 palántát állít elő. A 2016-ban alapított vállalkozás küldetése az erdőirtás megállítása a gyorsan növekvő helyi bambuszfajták népszerűsítése által, amelyekből brikett és faszén formájában tiszta tüzelőanyag állítható elő.
A bambusz a leggyorsabban növekvő fás szárú növény a világon, és a kutatások szerint egy bambusz erdő valójában több mint 30 százalékkal több szén-dioxidot nyel el, mint a kemény fák egyenértékű állománya.
Így a Divine Bamboo által nyersanyagként elültetett bambusz ebből a szempontból is nagy jelentőségű a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Nem elég csak azt mondani az embereknek, hogy ne vágjanak ki fákat, hiszen szükségük van rájuk. Mi inkább alternatívát adnunk nekik. A gyorsan növő bambuszt, amelyet három év után már arathatnak"
– magyarázta Divine Nabaweesi, vezérigazgató.
A szakember és csapata abban reménykedik, hogy hamarosan egyre több gazda csatlakozik a kezdeményezéshez, amely során a növényből brikettet állítanak elő. A folyamat a különböző bambusz fajták, például a Bambusa Vulgaris betakarításával kezdődik. Ezeket megszárítják, és apró darabokra vágják, mielőtt a „karbonizálóba" teszik.
A karbonizáló az, ahol a bambuszt oxigén nélkül égetik el, tehát elszenesítik. A bambuszszenet ezután összetörik és kötőanyaggal briketté keverik.
Két kilogramm bambuszbrikett fél dollárba (166 forint) kerül, és tovább ég ahagyományos szénnél, amelynél kicsit nehezebb és púderesebb állagú.
A Divine Bamboo az ígéretes projektre a közelmúltban 25.000 eurós (9,2 millió forint) támogatást is kapott a holland Klíma- és Fejlesztési Alaptól.