Mindenekelőtt nézzük meg, hogyan született meg a készpénzfelvételnek ez a rendkívül egyszerű és praktikus módja. A legenda szerint John Shepherd-Barronnak, a De La Rue nyomdaipari vállalat mérnökének (a cég több országnak gyártott bankjegyeket és okmányokat), a fürdőkádban ülve jutott eszébe a bankautomata ötlete, miközben azon bánkódott, hogy aznap lekéste a bankja nyitvatartási idejét. Az ilyen kellemetlenségeket lehetett volna megelőzni a nyitva tartási időtől függetlenül elérhető, önműködő pénzfelvétel lehetőségének megteremtésével.
Ötletét azonnal eljuttatta a Barclays Bankhoz, amelynek vezetői lelkesen fogadták javaslatát. Az első ATM 1967. június 27-én London külvárosában, Enfield egyik főutcájában, a Barclays Bank fiókjában kezdte meg működését.
Ahogy azt az angol kifejezés is mutatja, az Automated Teller Machine (ATM), azaz a bankautomata első funkciója a pénzfelvétel állandó lehetőségét tette lehetővé. Méghozzá bankkártya nélkül. De akkor hogyan is folyt a pénzfelvétel az Enfield roadon? Az ügyfelek előzetesen ellátogattak a bankba, ahol megadták a későbbiek során felvenni kívánt összeg mértékét (ami nem haladhatta meg a 10 fontot), majd átvettek egy egyedi kóddal ellátott papírkártyát. Ezt kellett az ATM-be csúsztatni a készpénzfelvételhez, a biztonságról pedig egy kód gondoskodott.
Barron találmányát máig a világ első automatizált pénztárgépének tartják, bár a fenti eredettörténetet a banktörténészek csak városi legendának tartják.
Megbízhatóbb források szerint a bankok egymással párhuzamosan kutatták a pénztárgépek automatizálásának megoldási lehetőségeit, és a mérnökök fejlesztéseivel már korábban is értek el eredményeket.
Az 1960-as években egy New York-i bank előcsarnokában már állt egy hasonló berendezés. A rossz nyelvek szerint a masinát leginkább alvilági figurák, szerencsejátékosok és prostituáltak használták, akik kerülték a banki alkalmazottakkal történő „hivatalos" találkozásokat.
A nagy áttörést az 1969-es év hozta meg, amikor több nagy brit, japán és amerikai bank is legyártotta a maga automatáját.
1970-ben az angol James Goodfellow szabadalmaztatta azt a ma is ismerősen hangzó ötletet, amely a pénzfelvételt egy bankkártyával kapcsolta össze, ahol az azonosítást egy négyjegyű PIN-kód oldotta meg. Az első év eltelte után 1000 ilyen ATM automatát telepítettek a világban.
Az emberek eleinte nem bíztak az új technológiában.
Az áttörést olyan nem várt események segítették, mint egy hatalmas havazás New Yorkban, amikor a bankok napokig nem tudtak kinyitni. Mondani sem kell, az ATM-használat ebben az időszakban 20 százalékkal emelkedett.
Máig idézik a Chemical Bank reklámszlogenjét, ami a New York-i Rockville Centerben telepített automatájának átadását kísérte: „Szeptember 2-án bankjaink 9 órakor nyitnak, és soha többé nem zárnak be".
Az ATM technológia kezdetben nem volt egységes, számos megoldással kísérleteztek világszerte. Volt olyan berendezés, amelybe mágneses vagy lyukkártyát kellett csúsztatni, másokba fém vagy műanyag zsetont dobott a felhasználó, amit a bank később postai úton juttatott vissza ügyfeleinek.
Az Egyesült Államokban meg kellett szerettetni az ATM-eket azokkal az ügyfelekkel, akik továbbra is a személyes ügyintézést részesítették előnyben. Egyes bankok megszemélyesítették a gépeket, bohócnak vagy éppen Star Trek-szereplőnek „öltözött" automatákkal kísérleteztek, mások pedig fagylalt- és hamburgerkuponokkal próbáltak az emberek bizalmába férkőzni.
Mindezzel együtt az önkiszolgáló automatarendszerek hosszú távon a felhasználók egyre szélesebb körei számára váltak vonzóvá, forradalmasították a bankszektort, ezentúl már nem kellett felkeresni egy adott bankot az alapvető pénzügyi tranzakciók lebonyolításához.
A következő lépést az ATM-ek bankfiókoktól való elszakadása jelentette, amikor már e berendezések egy vasútállomáson vagy épp egy kisboltban is elérhetővé váltak.
Néha pedig egészen különös külsőt kapnak ezek a berendezések - ezekből készítettünk egy látványos képekkel teli összeállítást.
Kattintson a képre a különleges megjelenésű ATM-ekért!
A 20. század utolsó évtizedére a bankok számára az ATM-ek használata megkerülhetetlenné vált. Ezek a folyamatok már előrevetítették azt a későbbi – jelenkori – állapotot, amikor a különféle banki tevékenységek a nap 24 órájában, bárhonnan lebonyolíthatóvá váltak.
Lapozzon! A következő oldalon elmondjuk, hogy milyen jövőt jósolnak a szakemberek az ATM-eknek.