Amikor Indonézia áprilisban bejelentette, hogy megtiltja a pálmaolaj exportját, a globális élelmiszerpiac egésze megmozdult. Nemcsak a pálmaolaj ára ugrott történelmi csúcsokra, de a szójabab, az európai repcemag és a kanadai repceolaj is érezhetően megdrágult. A reakció jól mutatja, hogy az indonéz döntés jelentős feszültséget generált a globális élelmiszerpiacon, amely egyébként is nehéz helyzetben van az orosz-ukrán háború és a globális felmelegedés hatásai miatt.
A pálmaolaj jelentősége ugyanis hatalmas.
Ez a világ legtöbbet fogyasztott növényi olaja és Indonézia adja a globális kínálat közel 60 százalékát
– amivel egyértelmű világelső a 25 százalékos részesedéssel bíró Malajzia előtt. A nyersanyagot pedig számos területen használják fel, az élelmiszerektől a kozmetikai cikkeken át a bioüzemanyagig.
Indonézia hivatalos közlése szerint az export tilalmára azért volt szükség, hogy csökkentsék az árakat a hazai piacon és ellensúlyozzák a hiányt.
A háttérben az áll, hogy a nyers pálmaolaj világpiaci ára idén rekordra emelkedett, elsősorban a növekvő kereslet, illetve Indonézia és Malajzia gyenge termelése miatt.
Indonézia már januárban is korlátozta időszakosan a pálmaolaj kivitelét, de ezt aztán márciusban feloldották.
Ugyanakkor a globális élelmiszeripar nehézségeit mutatja, hogy más országok is próbálkoztak az elmúlt időszakban különböző protekcionista politikákkal. Argentína például, amely világelső a feldolgozott szója exportjában, március közepén rövid időre leállította a szójaolaj és a szójaliszt kivitelét, majd 31-ről 33 százalékra emelte az exportadó mértékét.
A globális étolajpiac jelenleg válságos állapotban van.
Az orosz-ukrán háború teljesen felborította a piacot, ugyanis a világ napraforgóolaj exportjának 76 százaléka a Fekete-tengeren keresztül áramlik a világpiacra, és az ottani hajózási útvonalak súlyosan érintettek a háborúban.
Mindehhez jön még, hogy olyan alternatívákból sincs elegendő, mint a szója- vagy repceolaj, mivel a legutóbbi argentin, brazil és kanadai termést aszályok károsították meg.
Malajzia közben súlyos munkaerőhiánnyal küzd a koronavírus-járvány miatt, és az elemzők szerint nem is várható, hogy a közeljövőben normalizálódik a helyzet az országban.
Indonézia viszont 2018 óta nem is ad ki új engedélyeket pálmaolaj-ültetvényekre, mivel a termelést gyakran okolják erdőirtásokért, valamint olyan veszélyeztetett állatok élőhelyének elpusztításáért, mint az orángutánok.
A pálmaolaj legnagyobb importőrei között olyan országok találhatók, mint India, Kína, Pakisztán, Banglades, Egyiptom vagy Kenya, és az áremelkedés azokat a szegényebb országokat érintheti a legsúlyosabban, amelyek főzőolajként használják a nyersanyagot. A gazdagabb országok ugyanis várhatóan megoldják a helyettesítést más olajfajtákkal, de a szegényebb gazdaságok ezt nem engedhetik meg maguknak.
Tekintve pedig, hogy az élelmiszerárak már 2021-ben is több mint 30 százalékkal emelkedtek, a szegényebb országok egy drámaian súlyos inflációs körforgásba kerülhetnek.
Ha pedig valósággá válik a Világbank prognózisa és az élelmiszerárak a következő évben további több mint 20 százalékkal emelkednek, az sok helyen katasztrofális állapotokhoz vezethet.
Bár a gazdagabb nyugati országok egy ideig relatíve biztonságban érezhetik magukat, de ha a világ különböző tájain súlyos élelmiszerválság (és ezzel párhuzamosan adósságválság) alakul ki, annak beláthatatlan globális következményei lehetnek.