Felidézte, hogy a kormány döntése alapján
július elsejétől az év végéig a Széchenyi kártya programban felvett hitelek a futamidő alatt fix kamatozásúak, és maximum 3,5 százalék kamattal érhetők el.
Nagy Márton kiemelte, Magyarországon a lakossági és a vállalati hitelpiac is kétszámjegyű növekedési dinamikát mutat, és megfelelően támogatja a gazdaságot. Hozzátette, a hitelek nagy része államilag támogatott konstrukció, és példaként említette a vállalkozásoknak szóló Széchenyi kártya programot, amelyhez az állam kamattámogatást és hitelgaranciát ad, valamint a lakosságnak szóló családi otthonteremtési kedvezmény (csok) és a babaváró konstrukciókat.
Kormányzati támogatás nélkül az infláció és a kamatok emelkedése miatt hitelszűke lehetne, a kkv-k-nak pedig kétszemjegyű kamatozású hitellel kellene számolniuk, amelyet vélhetően nem vennének fel - hívta fel a figyelmet a gazdaságfejlesztési miniszter.
Kijelentette, a hitel nélküli növekedés káros, ezzel szemben a hitelalapú gazdasági növekedés előnyös, mivel minden 1 százalékos hitelállomány bővülés esetén 0,2-0,4 százalékpontos GDP-növekedést lehet elérni, ezért a kormány érdekelt a hitelpiacok segítésében.
Hangsúlyozta azt is, a háborús helyzet, az emiatt megnövekedett költségek ellenére a kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hitelpiac ne sérüljön, a kétszámjegyű hitelbővülés megmaradjon, és továbbra is legyen gazdasági növekedés.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról beszélt, hogy egy ország akkor működik jól, ha jól működő gazdaság áll a háttérben, ezért a kamara partnere a kormánynak.
Az MKIK elnöke felidézte, hogy a kamara rendszeresen együttműködési megállapodást kötött a kormánnyal, amelyben többek között szerepel a Széchenyi kártya program szakmai felülvizsgálata, az adott körülményekhez igazítása.
A Széchenyi kártya program bizonyítottan sikeres, válságálló, a kkv-k finanszírozási igényeire gyorsan reagál, hidat képez a kormány, a bankok és a vállalkozások között
- fogalmazott Parragh László.
Krisán László, a Széchenyi kártya programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet a Széchenyi kártya program MAX hiteltermékei július elsejétől igényelhetők, a kamatok 0,5-3,5 közöttiek, jóval elmaradnak a piacon jellemző 10 százalék feletti kamatoktól.
Kérdésekre válaszolva Nagy Márton elmondta, az élelmiszerárak emelkedése világpiaci tendencia, elsősorban a gabonaárak drágulása húzódik mögötte. Megismételte, hogy a kormány az extraprofitadóval egyelőre két évre számol. A Ryanair légitársasággal kapcsolatos fogyasztóvédelmi vizsgálattal kapcsolatban annyit közölt, hogy még nem zárult le, azt követően lehet majd részleteket tudni, döntést hozni.