A párizsi központú Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF) friss jelentése alapján Németország a pénzmosás egyik fellegvára lett a fejlett nyugati világban. Az OECD mellett működő, a világ kiemelt gazdasági régóit figyelő nemzetközi szakértői csoport összefoglalója szerint
évente mintegy 100 milliárd eurónyi pénzt mosnak tisztára az EU legnagyobb gazdaságában, amely a világ legnagyobb exportálóinak egyike.
A pénz olyan illegális forrásokból származik, mint a kábítószer-, fegyver- és emberkereskedelem – derül ki a jelentésből, miszerint a problémát nem pusztán a szervezett bűnözés elterjedése jelenti, hanem az is, hogy a szóban forgó, hatalmas összeg kevesebb mint egy százalékát tudják követni a nyomozók.
Az FATF elemzése alapján sokat kellene javítani a szövetségi kormány és a tartományok kormányai közötti együttműködésen, valamint a nyomozati szakaszokat követő végrehajtási eljárásokon.
Egyébként Németországban
2020-ban csak 1000 embert vontak felelősségre pénzmosás miatt, annak ellenére, hogy több mint 37 000 vizsgálatot indítottak,
ami a testület szerint nagyon alacsony arány. Miközben Németországban több bank működik lakosság-, valamint a cégek számára vetítve, mint az Európai Unió más országaiban, addig sok német inkább készpénzt használ. Az FATF szerint a tranzakciók háromnegyedét teszi ki, ráadásul nincs is nincs felső határ a készpénzes forgalomra.
A szóban forgó jelentés apropóján, mely nagyon megtépázta Németország reputációját, Christian Lindner német pénzügyminiszter elismerte a problémát, valamint ígéretet tett arra, hogy központosítja a pénzmosási ügyek ellenőrzését, növeli a személyzet létszámát és korszerűsíti a hatóságok technológiáját.