II. Erzsébet királynőt szeptember 19-én, hétfőn temették el, a rendkívüli előkészületeket igénylő, több százezres tömeget megmozgató esemény költségeit a brit adófizetők állják. A királynő családjának tagjai és a brit állami tisztviselők mellett nemzetközi méltóságok, államfők is részt vettek a temetésen.
A hétvégéig bezárólag több százezer ember is Londonba látogatott, hogy lerója végső tiszteletét a ravatalnál.
– írja a Quartz.com.
A végső előkészületeket csak a temetés napján jelentették be, azonban az már bizonyos, a londoni parkokban összegyűlt tömegek hatalmas képernyőkön követhették élőben a szertartást és a katonai felvonulást.
A pompa és a díszletek mellett a szükséges biztonsági intézkedések költségei is több millió fontos nagyságrendűek.
Tekintve, hogy az Egyesült Királyságban utoljára 70 éve temettek el uralkodót, nem könnyű pontosan megbecsülni a költségeket. Az elemzők azonban úgy számoltak, hogy a kiadások túlszárnyalják majd a királyi család más tagjainak temetési költségeit.
Diana hercegnő temetése a számítások szerint 3-5 millió fontba kerülhetett, míg az anyakirályné 20 évvel ezelőtti temetésének kiadásait nagyjából 5 millió fontra becsülik. II. Erzsébet férje, Fülöp herceg tavaly szerényebb temetést kapott, jelentős részben a koronavírus-járvány okozta korlátozások miatt.
Ami most bizonyosnak tűnik, hogy a rendőri biztosítás hatalmas költséggel jár.
Az anyakirályné temetésekor a rendfenntartás önmagában 4,3 millió fontba került, míg Vilmos herceg és Katalin 2011-es esküvőjén 6,3 millió fontot emésztett fel a rendőri védelem biztosítása.
Az eddig tapasztalt nyilvános érdeklődés alapján szinte biztos, hogy Erzsébet királynő temetésének biztosítása ennél is többe került.
Van azonban egy másik vonatkozása is a költségeknek. Az Egyesült Királyság ugyanis a temetés napját munkaszüneti nappá nyilvánította, és ahogy az Origo megírta,
nemcsak az iskolák vagy a gyógyszertárak tartanak majd zárva, de az olyan nagy üzletláncok is, mint a McDonald's vagy a Zara.
Az egyik szálloda pedig egyenesen megpróbálta „kilakoltatni" a vendégeit a temetés napjára, de a nagy felháborodás miatt a menedzsment végül visszakozott. A szinte teljes gazdasági leállás azonban jelentős költséggel jár majd a brit gazdaság teljesítményére nézve.
Ezzel kapcsolatban pedig van is precedens a közelmúltból. A királynő júniusi platina jubileuma ugyanis szintén munkaszüneti nap volt.
Akkor az összesített nemzetgazdasági kiesést 2,4 milliárd fontra becsülték a szakemberek.
Ezt azonban ellensúlyozta, hogy akkor az ünneplők mintegy 6 milliárd fontot költöttek a vendéglátásban és a kiskereskedelemben. Ez a gazdasági nyereség most valószínűleg nem fog megismétlődni, egyszerűen az esemény természetéből adódóan.
A temetés költségvetése része lesz a királyi családra fordított éves állami büdzsének. A 2020-21-es elszámolás szerint ez a költségvetés tartalmazta a 86,3 millió fontos személyi juttatásokat a királyi család számára, 63,9 millió fontot az ingatlanok fenntartására, valamint 4,5 millió fontot a hivatalos utazásokra.