A Blockchain.com adatai szerint a bitcoinbányászatból származó globális bevétel napi 17,2 millió dollárra (7,2 milliárd forint) esett vissza a kripto árának „bukdácsolása", valamint a globális energiaválság miatt. Ez körülbelül 72 százalékos csökkenés tavaly novemberhez képest, amikor a bányászok összesen még 62 millió dollárt (26 milliárd forint) halmoztak fel naponta.
A bitcoin ára esett, a bányászat korlátai nőttek, az energiaárak pedig szárnyalnak"
- mondta el Joe Burnett, a Blockware Solutions vezető elemzője.
A fenti körülmények együttese jelentős terhet rak azokra a befektetőkre, akik a kriptobányászathoz drága berendezéseket vásároltak - tette hozzá.
A bitcoin jelenleg 19.000 dollár (7,9 millió forint) körül mozog, és augusztus óta nem sikerült 25.000 dollár (10,5 millió forint) fölé ugrania. A 2021 novemberi történelmi csúcs, a 69.000 dollár (28,9 millió forint) pedig így végképp megközelíthetetlennek tűnik.
A Marathon Digital (MARA.O), a Riot Blockchain (RIOT.O) és a Valkyrie Bitcoin Miners ETF (WGMI.O) részvényei például idén több mint 60 százalékot estek, míg egy kriptobányász adatközpont-üzemeltető, a Compute North a múlt héten csődöt jelentett.
A bányászok egy része már leértékelt áron próbál megszabadulni a drága berendezéseitől, míg mások inkább a megújuló energiákra próbálnak áttérni.
Chris Kline, a Bitcoin IRA kriptobefektetési platform társalapítója szerint
a bányászoknak egyre inkább az energiahatékonyságra kell összpontosítaniuk, mind a költségek csökkentése, mind pedig az éghajlatváltozással kapcsolatos szabályozás következményeinek elkerülése érdekében.
Hozzátette, hogy bár a bányászok helyzete kétségtelenül kedvezőtlenebb, mint eddig, azonban az iparág eltűnésére mégsem lát esélyt.