A konferenciát megnyitó beszédében megjegyezte: a fenntarthatóság érdekében fel kell gyorsítani a zöld átmenetet és a digitális átállást, továbbá "a tudás, a tehetség és a technológia fúziójára" kell fektetni a hangsúlyt.
A világgazdaság jövője múlik azon, hogy az emberiség képes-e tanulni a múlt hibáiból, továbbá hasznosítani tudja-e a tudományos eredményeket"
- vélekedett a jegybankelnök.
A fizika és a biológia értékes tanulságokkal szolgál a komplex rendszerekről, ezt a tudást a közgazdászoknak is el kell sajátítaniuk, "a komplex rendszerek szabályait és mintáit" széles körben meg kell ismertetni - tette hozzá utalva arra, hogy nagyon sok a vesztenivaló, ha erre nem nyitott a szakma.
Matolcsy György beszélt arról is, hogy 2020 óta a világ jelentős nehézségekkel szembesül,
a hét évig tartó fellendülés időszaka után olyan ciklus vette kezdetét, amely az 1970-es és az 1940-es évek történéseit idézi.
A ciklus sajátossága nem csak az egyre magasabb infláció és a lassuló növekedés, de háborúk és katasztrófák is "küszöbön állnak" - tette hozzá.
A fenti problémák kezelésében segítséget nyújthat a komplex rendszerek működésének a mélyreható ismerete - erősítette meg. Jó hír, hogy ugyanazok a bizonyos "szabályok és minták" hajlamosak az ismétlődésre, mindig megvan a lehetőség a rendszer újraszabására, a 70-es és a 40-es évekre jellemző szélsőséges helyzeteket el leket kerülni, a fenntartható növekedés feltételeit meg lehet teremteni - összegezte Matolcsy György a budapesti rendezvényen.