A 91 éves Khieu Szamphant 2018-ban találták bűnösnek vietnami származású kambodzsaiak ellen elkövetett népirtásban,
a Kambodzsai Törvényszék Rendkívüli Kamarája (ECCC) pedig elutasította az egykori gerillavezér fellebbezését.
A csütörtöki döntéssel véget ért a 2006-ban kezdődött, a khmerek idején elkövetett atrocitásokkal foglalkozó bíróság munkája, melynek 2020 óta egyetlen vádlottja a gerillák utolsó élő tagja, Khieu Szampan volt.
A 16 éven át húzódó eljárás összesen 337 millió dollárba került
– írja az NPR.
A kambodzsai és külföldi bírákból álló testületet működése során több bírálat érte, egyebek között azt vetették a szemére, hogy lassan halad.
A bíróság a mostanival együtt három ítéletet hozott. A vádlottak padján volt Pol Pot egykori helyettese, a "kettes számú testvér" néven is ismert Nuon Csea, valamint a Dukh elvtárs fedőnevű Kain Guek Eav, a hírhedt S-21-es börtön parancsnoka.
Az életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Nuon Csea 2020-ban, a 35 év börtönbüntetésre ítélt Kain Guek Eav 2019-ben halt meg.
Kambodzsa 1953-ban vált függetlenné Franciaországtól. Két évvel később az 1941 óta uralkodó Norodom Szihanuk apja javára lemondott a trónról, s az első szabad választásokon miniszterelnök, 1960-ban államfő lett. Tíz évvel később államcsínnyel az Amerika-barát Lon Nol tábornok került hatalomra, az ő rendszerét döntötte meg 1975-ben a maoista Vörös Khmer mozgalom.
A Pol Pot vezette maoista gerillák 1975-től 1979-ig irányították a délkelet-ázsiai országot, ez idő alatt csaknem kétmillió embert mészároltak le, köztük - becslések szerint – 20 ezer vietnamit.