A Buckingham-palota hivatalos közleménye szerint
III. Károly király koronázására 2023. május 6-án kerül majd sor a Westminster-apátságban,
amikor először és egyben utoljára a monarchia új uralkodójának fejére kerül a brit koronaékszerek éke, a Saint Edward korona.
II. Erzsébet királynő halála és III. Károly király megkoronázása között tehát mindössze 8 hónap telik el, ami jóval kevesebb annál a 16 hónapnál, ameddig Erzsébetnek kellett várnia a szertartásra.
Az eseménynek több fontos pontja is van. Először az ország nemesei közfelkiáltással elfogadják az új uralkodót, ezt követi a király eskütétele, majd a felkenés mozzanata. Ez jelképezi, hogy az uralkodó küldetése Istentől származik. Az olíván kívül jázminnal, pézsmával, rózsával és naranccsal illatosított szent olajat a canterburyi érsek keni a király homlokára, mellkasára és mindkét kezére. Még a korona előtt kerül sor a jogar, országalma és a kard átadására.
A királyt a szigorúan őrzött Saint Edward-koronával koronázzák meg, amely a koronaékszerek központi darabja, és 1953 óta csak kétszer hagyta el a londoni Towert.
Az esemény hihetetlen látványosságnak ígérkezik, de maga a korona is érdekes történetet őriz.
Az eredeti koronát 1649-ben olvasztották be, miután a parlament az angol polgárháború idején eltörölte a monarchiát, a jelenlegi koronát pedig 1661-ben készítették II. Károly számára, miután a monarchia helyreállt.
1671 májusában azonban Thomas Blood ezredes a többi koronaékszerrel együtt magát a koronát is megpróbálta ellopni. A korona rövid időre a birtokába is került, sőt, az ezredes állítólag egy kalapáccsal szétlapította, hogy a kabátjába rejthesse. Az ezredes és három társa végül nem jutott messzire: Beckman kapitány emberei hamarosan elfogták őt és cinkosait, a motozáskor pedig a koronaékszerek is előkerültek.
Forrás: Dailystar