Ez az elképesztő jelenség a jelentős cukortartalékokat felhalmozni képes tengeri fűhöz köthető, amely fotoszintézis útján szacharóz formájában termel cukrot, a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint.
Amikor kevés fény éri a növényeket, a termelt cukor nagy részét saját szükségletre használják fel.
Amikor azonban a fényviszonyok jelentősen javulnak, ami napközben vagy a nyári időszakban történik, a növények több cukrot termelnek, mint amennyit fel tudnak használni vagy el tudnak tárolni.
Ennek eredményeként a felesleg az úgynevezett rizoszférába kerül, amely a tengeri fű gyökereit és a környező talajt foglalja magában. Azt gondolhatnánk, hogy ezek a cukrok ízletes falatot jelentenek az ott élő mikroorganizmusok számára.
A valóság azonban más, mert a tengeri fű olyan fenolos vegyületeket is kibocsát, amelyek többek között a vörösborban, a kávéban és a gyümölcsökben is megtalálhatók. Antimikrobiális tulajdonságaiknak köszönhetően a fenolos vegyületek gátolják a legtöbb mikroorganizmus anyagcseréjét, ami azok lelassulásához vezet.
A tengeri fű a tengerpartokon állandóan vízzel borított homokos vagy iszapos talajokon gyakori, sokszor a folyótorkolatoknál is megtalálható.
A tengerifűmezők fontosak, mert megkötik a víz alatti talajt, és sok élőlénynek táplálékforrásul és búvóhelyül szolgálnak.
A vadludak és vadrécék is szívesen legelik őket.
A tengeri fű által termelt cukor:
A tengeri füvek által termelt szacharóz az étkezési cukor fő összetevője, ami azt jelenti, hogy ugyanazt a terméket fogyasztjuk, mint ami az óceánok mélyén rejtőzik.
A szacharózt a tengeri fű kiválasztja, majd a talajba kerül. Ennek eredményeként a tengerfenék cukorkoncentrációja mintegy 80-szor magasabb a növény élőhelyén, mint normál körülmények között.
A tudósok becslése szerint a tengerifűnek köszönhetően
az óceánokban elrejtett szacharóz teljes mennyisége 1,3 millió tonnára tehető.
Ha ezt átváltjuk a Coca-Cola előállításához szükséges cukormennyiségre, akkor körülbelül 32 milliárd doboz édes italra számíthatunk.
Az egyelőre nem derült ki, hogy lehetne-e hasznosítani ezt a felhalmozódott cukormennyiséget.