Fontos tudnivalókat közöltek a kályhák, kandallók, sparheltek biztonságos használatához

kandalló tűz tél Így varázsolhatsz hangulatos meleget az otthonodba
Vágólapra másolva!
A hideg közeledtével fontos felhívni a kandalló, kályha és sparhelt tulajdonosok figyelmét az eszközök helyes használatára és a karbantartás fontosságára. Odafigyeléssel megelőzhetőek az esetleges balesetek és az is, hogy a lakásban füst terjedjen. A szabályok betartásával a tűzesetek és a szén-monoxid mérgezés esélye is jelentősen csökkenthető - ismertette Baranyai Zoltán, a Warnex-Global Magyarország Zrt. marketing managere.
Vágólapra másolva!

A balesetek megelőzése érdekében a biztonságos fűtéshez adunk útmutatót:

Beüzemelés előtti ellenőrzés

  • A kéményt évente ellenőriztesse és tisztíttassa szakember segítségével! (A hatályos törvények értelmében égéstermék-elvezető építése, javítása, újbóli használatbavétele, valamint a bekötött tüzelőberendezés cseréje, illetve új telepítése a kémény megfelelőségét igazoló kéményseprő-ipari nyilatkozat hiányában tilos!)
  • Nézze át a készüléket esetleges hibák (törés,repedés) után kutatva
  • Legyen füst- és szénmonoxid érzékelő a helyiségben
  • Jól szellőző helyiségben legyen az eszköz
  • Az éghető anyagokat pakolja el a kandalló/kályha/sparhelt közeléből (min.120 cm-re)

Tüzelés

  • Legfontosabb szabály, hogy tüzeléshez száraz fát használjon, ami legalább 1-2 évig száradt
  • Ne használjon olajos rongyot, ruhát, festett fadarabokat
  • Ne égessen műanyagot és egyéb szemetet
  • Ne öntsön a tűzre benzint, olajat és ne dobjon bele dezodort
  • Begyújtás előtt nyissa ki a huzatnyílásokat, így az égés egyenletesebb lesz és a füst visszaáramlása megakadályozható
  • Takarítsa ki az égésteret
  • A nagyobb hasábokat mindig alulra tegye, felülre gyújtósnak kisebb darabokat helyezzen
  • Ne tömje meg a kályhát, kandallót, sparheltet, hogy a levegő szabadon áramolhasson
  • A gyermekeket tartsa távol a forró fűtőtestektől
  • Ne hagyja a működő készüléket felügyelet nélkül

Általános biztonsági előírások szilárd tüzelésű fűtőkészülékek használatához:

  • A készülék biztonságos és helyes használatának érdekében:Tanulmányozza és tartsa be a hatályos jogszabályokat helyi rendeleteket és szakmai előírásokat.
  • A beüzemelés és első használat előtt alaposan olvassa el a készülék útmutatóját.
  • A készülék használatba vétele előtt minden részét nézze meg és tanulmányozza működésüket. A készülék tulajdonosának illetve használójának az üzembe helyezés, első használat és a kéménybe csatlakoztatás előtt a használati útmutatót el kell olvasnia, valamint az illetékes kéményseprőt értesíteni kell.

Fontos, hogy

a hatályos törvények értelmében égéstermék-elvezető építése, javítása, újbóli használatbavétele, valamint a bekötött tüzelőberendezés cseréje, illetve új telepítése a kémény megfelelőségét igazoló kéményseprő-ipari nyilatkozat hiányában tilos!

Illusztráció Forrás: MTI/Honéczy Barnabás

A kéményseprő-ipari nyilatkozatot nem helyettesíti a kéményseprő-ipari közszolgáltató sormunkánál alkalmazott tanúsítványa.

  1. Szállítás, kicsomagolás: A legtöbb készülék csak függőleges és rögzített állapotban szállítható. Ne emelje a készüléket olyan helyen amely nem bírja el a készülék súlyát (pl. ajtó fogantyú, fedőlap stb.). Az elmozdulható és kilazulható elemeket ellenőrizze a használatba vétel előtt és igazítsa meg azokat: fogantyúk, csavarok, fogantyúk, lángterelő. A készüléket az átvételkor csomagolja ki és ellenőrizze, hogy van-e rajta bármilyen sérülés vagy hiba. Ha sérülést vagy hibát észlel, azonnal jelezze az eladónak vagy szállítónak. Vigyázzon a kicsomagolásnál, ne okozzon sérülést a készülék felületén. A csomagoló anyagot őrizze meg egy későbbi szállításnál hasznos lehet még.
  2. A készüléket olyan helyre telepítse ahol nincs útban és megfelelő az aljzat. (nem gyúlékony, vízszintes, szilárd és teherbíró)
  3. A készülék üzembe helyezése előtt távolítson el minden gyúlékony anyagot a készülékből és környékéről, csomagolóanyag, függöny, stb. Ne tároljon semmilyen gyúlékony anyagot a készüléken vagy a készülékben!
  4. A készülék és a füst elvezető csövek min. 50 cm távol legyenek az éghető anyagoktól, illetve szerkezetektől. Ezért tilos a készülékre, csövekre vagy azok közelébe éghető anyagokat és tárgyakat helyezni.
  5. Biztosítson elég oxigént az égéshez. A készüléket jól szellőző helyiségben helyezze üzembe, ahol biztosítva van az égéshez szükséges levegő utánpótlása.
  6. A kéménynek amelyen a készüléket használja tökéletes műszaki állapotban kell lennie. Erről a kéményseprő ad egy műszaki felülvizsgálati igazolást, melyet meg kell őriznie.
  7. A kéményt a fűtési szezon elején takaríttassa ki, de legalább évente egyszer, amíg a füstcsöveket a használat, elkoszolódás szerint, de max. havonta egyszer elegendő.
  8. A szilárd/vegyes tüzelésű fűtőkészülékkel ugyanazon kéménybe ne telepítsen gáztüzelésű készüléket. Egy kéményben több készülék használata csak szakember által ellenőrzött és engedélyezett módon használható.
  9. Begyújtásnál és használatnál használjon védőkesztyűt, mivel az ajtófogantyúk és a készülék egyéb részei felforrósodnak.
  10. Begyújtásnál ne használjon könnyen gyúlékony folyadékokat.
  11. Soha ne használja a készüléket, ha a helyiségben éghető gázok vannak.
  12. A készülék üzemeltetéséhez ne használjon nem megfelelő illetve környezetre ártalmas és gyúlékony anyagokat, pld.: hulladékok, gumi, festék, műanyag, benzin, olaj, alkohol, stb. Háztartási szemét égetése is tilos a készülékekben!
  13. A tüzeléshez használjon szilárd tüzelőanyagot, amely engedélyezett az adott készülékben való égetésre (pl. tűzifa, fa brikett, esetleg szén (lásd technikai adatoknál). Tilos robbanásveszélyes anyagot helyezni a tűztérbe vagy a tetejére. A kandallót éghető anyagoktól távol kell tartani.
  14. Ne használjon nedves tűzifát! Azzal korom és rosszabb esetben kátrány képződik, amely károsítja a készüléket és a kéményt.
  15. A megfelelő hő leadás érdekében valamint a túlterhelés elkerülésére max. 2/3-ig rakja meg a tűzteret tüzelőanyaggal.
  16. A nagy mennyiségű tüzelőanyag égetése illetve az ajtó vagy hamutálca nyitva tartása esetén a tűz nagy intenzitással ég és a készülék túlterhelődik!
  17. A kandalló üzemelés során felforrósodik, így a kezeléshez használjon segédeszközöket, vagy védőkesztyűt! Soha ne engedjen gyermekeket az üzemelő készülék közelébe!
  18. Az első begyújtáskor füst és szagok keletkeznek, különösen a kályha külső felületéről. Ez normális jelenség, amely a kályha felületén lévő lerakódások illetve a festék égéséből adódik (rozsdásodás elleni védőanyagok, festék, szennyeződések). Ezért először kb. 1 órán keresztül maximális teljesítménnyel üzemeltesse a készüléket, megfelelő szellőzés mellett, hogy: - a készülékbe került nedvességet eltávolítsa a kandallóból és a füstjáratokból. - a hőálló festék kikeményedjen és annak égésterméke kiáramolhasson a szabadba
  19. Ne engedje, hogy a készülék részei izzásig hevített állapotba kerüljenek. Ne nyúljon hozzá a forró felületekhez!
  20. Az égéstér ajtaja mindig legyen becsukva, még akkor is, ha a készülék nem működik.
  21. Ne tegye a hátramaradt hamut éghető anyagokra, mint például papírra, kartonra vagy fára. A hamu nagyon sokáig forró maradhat. A hamu tárolásához zárható és tűzálló edényt használjon.
  22. Soha ne hagyja a készüléket megfigyelés nélkül működés közben! Ha felügyelet nélkül akarja hagyni a készüléket, ne töltsön be újabb tüzelőanyagot és várja meg míg a benne lévő leég, hamuvá válik. A szellőző nyílásokat zárja le.
  23. Tűzveszély esetén azonnal hagyja abba a készülék betöltését újabb tüzelőanyag adagokkal. Tegyen meg minden lehetségest a veszély elhárítására.
  24. Ha kisebb a huzat az optimálisnál füst visszaáramlás lehetséges. Ennek elkerülésére a tüzelőanyagot hagyja leparázslani, az ajtót lassan nyissa ha csak parázs van a tűztérben a tűz nem lobog. Az ajtót mindig lassan nyissa, teljesen kinyitni azonnal nem szabad.
  25. A készülék bármilyen sérülése (pl.: samott és üveg repedés, lemez vetemedés, stb.) estén azt azonnal cserélnie illetve javítania kell. A készülék javítás nélküli további használata tilos!
  26. Karbantartás vagy tisztítás előtt hagyjuk kihűlni a készüléket. A készülék tisztításához tilos gépeket (pl. gőztisztítót, vagy nagynyomású mosó) használni
  27. A készüléket nem kezelhetik csökkent fizikai, értelmi vagy mentális képességű, illetve megfelelő tapasztalatok és ismeretek híján lévő személyek, gyermekek. Ügyeljünk arra is, hogy a gyermekek ne közelítsék meg játszási szándékkal.
  28. A fűtési rendszerre kötendő, vízteres készülékek beüzemelés kötelesek, azaz csak szakember helyezheti üzembe, kötheti a rendszerre. A vízteres készülékek csak a fűtési rendszerre rákötve üzemeltethetőek! A készülék használójának körültekintően és kellő gondossággal kell a készüléket kezelnie. Csak eredeti, gyári alkatrészek felhasználásával lehet a javításokat elvégezni! Bármilyen módosítás, szerkezeti átalakítás veszélyt jelenthet és a garancia automatikus elvesztésével jár. A használati útmutatóban leírtak, valamint a szakmai és törvényi szabályok be nem tartása esetén a gyártó és forgalmazó nem vállal felelősséget a készülék meghibásodásakor.

A cikk folytatódik. Lapozzon a következő oldalra!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!