Itt az elképesztő szám: ennyit keresett a FIFA a 2022-es katari világbajnoksággal

vb-döntő, ünneplés, Buenos Aires, Argentína
Az argentin szurkolók az Intendente Seeber Parkban kivetítőn nézték, ahogy Messi megcsókolja a vb-trófeát
Vágólapra másolva!
Bármilyen mérőszám alapján is nézzük, a futball kétségtelenül a világ legnépszerűbb sportja. A World Population Review szerint a sportágnak nagyjából 3,5 milliárd rajongója van világszerte, és közel 250 millió játékosa van 200 országban. Így nem csoda, hogy a világbajnokság mérkőzései elé is emberek milliárdjai ültek le, ami pedig csillagászati bevételt hozott a labdarúgás globális testületének.
Vágólapra másolva!

A katari székhelyű Al Jazeera hírtelevízió arról számol be, hogy a 2022-es világbajnokság rekordösszegű, 7,5 milliárd dollár (kb. 2831 milliárd forint) bevételt termelt a FIFA-nak.

Az argentin szurkolók az Intendente Seeber Parkban kivetítőn nézték, ahogy Messi megcsókolja a vb-trófeát Forrás: Anadolu Agency via AFP/2022 Anadolu Agency/Diego Radames

A 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság december 18-án ért véget az Argentína–Franciaország mérkőzéssel, közülük is a dél-amerikai ország győzelmével.

A torna teljes díjalapja 440 millió dollár (166 milliárd forint) volt, amelyből az aranytrófeát december 18-án magasba emelő csapat 42 millió dollárt (15,8 milliárd forint) kapott, míg a vesztes, francia csapatot a 30 millió dolláros (11,3 milliárd forint) összeg kárpótolhatja.

Egyébiránt még azok a csapatok is fejenként 9 millió dollárt tettek zsebre, amelyek tovább sem jutottak a torna korai csoportkörében.

Rekordbevételek

A focisták és országaik mellett azonban az évekig tartó előkészületek a FIFA-nak, azaz a labdarúgó világ irányító testületének is hatalmas bevételt hoztak. A tornán ugyanis a FIFA mintegy 7,5 milliárd dollárt (2831 milliárd forint) keresett a kereskedelmi ügyletek révén, ami egymilliárd dollárral magasabb, mint a 2018-as oroszországi világbajnokság idején.

A labdarúgó-világbajnokság során elért hatalmas bevételekhez néhány praktikus költségmegtakarítás is hozzájárult. Mivel mind a nyolc stadion Doha 50 kilométeres körzetében volt, így gyakorlatilag az egész tornát egy városban bonyolították le, jelentősen csökkentve ezzel az utazási költségeket, és az egyébként csak a mérkőzések miatt szükséges infrastruktúra kiadásait.

Doha városa Forrás: Shutterstock/Gagliardi Photography

A FIFA főként öt kategóriában keres pénzeket – televíziós közvetítési jogok; marketing jogok; vendéglátási jogok és jegyértékesítés; licencjogok; valamint az egyéb bevételek.

Idén is a televíziós közvetítési jogok járulnak hozzá a legnagyobb mértékben az összes bevételhez, mintegy 56 százalékkal.

Majd ezt követték a marketingjogok 29 százalékkal, míg a többi három kategória a teljes 2022-es bevételi költségvetés 15 százalékát tette ki.

A németországi székhelyű Keller Sports szerint egyébként a katari meccsjegyek 40 százalékkal drágábbak voltak az előző, 2018-as labdarúgó-világbajnoksághoz képest. A döntőre szóló jegyek átlagosan 684 fontba (311 ezer forint) kerültek.

A klubbok is jól jártak

A világbajnokságról befolyt hatalmas bevétel azonban nem marad kizárólag a FIFA-nal, hiszen számos kifizetés is történik a testület részéről.

Például a FIFA Club Benefits Programja keretében 63 egyesület 416 futballklubja részesedik 209 millió dollárból (78,8 milliárd forint).

A klubok kompenzáció gyanánt mintegy 10 ezer dollárt (3,7 millió forint) kapnak minden egyes nap után, amikor az érintett játékos a nemzeti csapatánál maradt a 2022-es labdarúgó-világbajnokság és a hivatalos felkészülési időszak alatt. A busás napidíjat pedig minden egyesület megkapja, amelyben a labdarúgó a 2022-es labdarúgó-világbajnokságot megelőző két évben játszott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!