Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF), mint beruházó által közölt információk szerint
a projekt célja legfőképpen a befolyó vizeken érkező uszadék, hordalék és szerves tápanyagok visszatartása.
A beruházás a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal együttműködésben valósul meg - írja a Magyar Építők.
Az 5,14 milliárd forintos rekonstrukció az Európai Unió és a magyar kormány vissza nem térítendő támogatásával, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretén belül valósul meg. A kivitelező Szabadics Zrt. felújítja a Kis-balatoni vízvédelmi rendszer nagyműtárgyait, valamint új létesítményeket épít.
A Balaton terhelésének enyhítésére az elmúlt három évtizedben számos intézkedés történt. Több kisvízfolyás torkolathoz közeli szakaszán olyan műszaki létesítmények épültek, amelyek alkalmasak az érkező hordalék és felgyülemlett szerves tápanyagok visszatartására. A most zajló projektben ezeknek a műszaki létesítményeknek a reaktiválása, rekonstrukciója kezdődött el.
Az északi parton a Tapolca-, Lesence-, Kétöles- és Világos-patak, a Középvízi-csatorna, és a Nemesvitai-övárok a Lesence nádas szűrőmezővel kiegészülve alkotják a Lesence vízrendszert, amely egyfajta szűrő funkciót lát el. Erre a szűrőmezőre irányíthatók a Tapolcai-medence vizei, ahonnan a növényzet tápanyagfelvételének köszönhetően kedvezőbb a kifolyó víz minősége.
A vízrendszer létesítményeinek felújításával végre javulhat a tápanyag visszatartás hatásfoka, ezzel együtt a vízminőségvédelmi funkció is. A beruházásban további hat kis vízfolyás torkolati szakaszán újítják fel a meglévő hordalék- és uszadékfogókat, valamint új műtárgyakat is építenek.