Termálvizet találtak egy nagyvállalat csömöri üzeme alatt

P&G Csömör, gyár
A P&G csömöri gyára
Vágólapra másolva!
Alternatív energiaforrások használatának bevezetésén dolgoznak a Procter & Gamble hazai gyárai, így hatástanulmányok készültek geotermikus fűtés megvalósítására a csömöri gyárban. Az előzetes felmérések szerint olyan hőmérsékletű víz van a mélyben, amely alkalmas a gázfűtés kiváltására. Így a vállalat szerencsés földrajzi adottságainak köszönhetően fenntarthatóbb energiaellátásra válthat, a Csömör Nagyközség Önkormányzatával elindult párbeszéd pedig szükséges alapja az együttműködésnek - írja közleményében a cég.
Vágólapra másolva!

A Procter & Gamble több mint 30 éve van jelen Magyarországon, és ez idő alatt termékkínálatuk 5 márkáról 30 márkacsaládra nőtt 10 különböző kategóriában. Globális fenntarthatósági törekvéseiknek megfelelő intézkedéseket a hazai üzemeikben az elsők elsők között vezették be.

Mindkét hazai gyáruk nulla hulladéktermeléssel üzemel, 100 százalékban megújuló energiaforrásból származó energiát használ,

valamint a gyártáshoz felhasznált vizet teljes mértékben visszaforgatják és újrahasznosítják.

A csömöri gyár egyedi tervezésű víztisztító üzemet létesített, melynek komplexitása évi 270.000 m3 víz cirkulációját jelenti, ez megegyezik egy Mogyoród méretű település éves vízfelhasználásával. Az üzemben szelektíven gyűjtött műanyagokból (pl. pántoló szalag, zacskó, műanyag palackok) először granulátum, majd további újrahasznosítható tárgyak (pl. kerti bútorok, háztartási eszközök) készülnek, a papírhulladékból (pl. csévetest, karton, irodai hulladék) kartondoboz, a gyártási selejt hulladékból pedig cement készül.

A P&G üzeme Gyöngyösön Forrás: Bene Jozsef

„A jelen energiapiaci és klímaváltozási helyzetben mi is egyre inkább megújuló energiák használatára térünk át.

Mindemellett egy ilyen innováció hosszú időre biztosítani tudja gyárunk jövőjét és munkahelyeink stabilitását." – mondja Krubl Yvette, a P&G kommunikációs vezetője.

A csömöri üzem a vállalat legnagyobb női higiénés termékeket gyártó egysége, 2019 óta kizárólag megújuló villamos energiát vásárol, valamint kiemelt hangsúlyt fektet a sűrített levegő és a hulladék-hő hasznosítására.

Sűrített levegő felhasználásuk a gyár elektromos áram igényének egyötödét teszi ki, ez teljes Csömör település kétheti energiaigénye.

Európai gyáraik között januárban elsőként indítottak Csömörön hulladék-hő hasznosítási programot, amelynek célja, hogy feltárja a gyártás során felszabadult hőenergia veszteségeket és más területek hőigényével kapcsolja össze újrahasznosítás céljából.

A P&G csömöri gyára Forrás: P&G

„Magyarországon gyártó és működő vállalatként nemcsak a globális energiaválság, hanem a magyar gazdaságot érintő hatások minket is elértek. – teszi hozzá Berkó Gábor, a P&G hazai ügyvezető igazgatója. "Ezeket a változásokat egyelőre jól kezeljük,

Megláttuk a lehetőséget, és további megújuló energiaforrások alkalmazására törekszünk. Úgy tapasztaljuk, hogy a kialakult helyzet inkább felgyorsít bizonyos folyamatokat, és segít a fenntarthatóság érdekében tett vállalásainkat még előbb elérni, és így újabbakat kitűzni" - fogalmazott.

A csömöri üzemben készülő Tampax jelenlegi műanyag applikátorát kartonra cserélik, a termékben lévő műanyagot pedig pamuttal és növényi alapú bevonattal helyettesítik. Az új változat 2023 tavaszától lesz elérhető elsőként az Egyesült Királyságban, idővel pedig a további európai piacokon.

A vállalat számos termékénél állt át műanyagról FSC tanúsítvánnyal rendelkező, teljesen újrahasznosítható kartoncsomagolásra,

úgy, mint a gyöngyösi üzemben készülő Oral-B elektromos fogkefék, a csömörön gyártott Always és Naturella betétek, az Ariel mosókapszulák vagy a Gillette és Venus borotvák.

A P&G komoly erőfeszítéseket tesz a felelősségteljes beszerzés és a kritikus ökoszisztémák védelmét, javítását vagy helyreállítását célzó projektek előmozdítása mellett, nemcsak világszinten, de Magyarországon is. Ültessünk jobb levegőt programja keretében a MyForest közösségi erdők kezdeményezéssel együttműködésben tavaly több hektár erdőt telepített, általános iskolák számára készített régiós környezeti oktatóprogramja 2 éve hazánkban is elérhető, és ingyenesen használható. Az oktatási segédlet 3 kiemelt területet (vízfogyasztás, energiafogyasztás, hulladékgyűjtés) fed le, és nyújt egyszerű, a gyermekek számára is érthető, emellett játékos és gyakorlati edukációs tartalmat, hogy elősegítse a szülők és tanárok környezeti nevelési törekvéseit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!