Egy pekingi székhelyű technológiai vállalat - neve egyelőre nem ismert - azonnali hatállyal felmondott annak az alkalmazottjának, aki kéthetes betegszabadságát egy trópusi szigeten töltötte.
A sajtóban csak Hszü néven hivatkozott férfi megtámadta munkáltatója döntését, de azt a pekingi Harmadik Közbenső Népi Bíróság 2023. április közepén elutasította. Erről az ország nemzeti üzleti napilapja, az NBD számolt be egy bírósági beadványra hivatkozva.
A férfi ezzel elvesztette a korábban neki megítélt 620 ezer kínai jüan, azaz kb. 30 millió forint kártérítést is.
A botrány 2019. júliusában robbant ki, amikor Hszü - aki 1998 óta dolgozott a vállalatnál - két hét fizetett szabadságért folyamodott a vezetőségnél. Kérését azonban munkaerőhiányra hivatkozva elutasították. A férfi ekkor azzal érvelt a menedzserének, hogy már megvásárolta a repülőjegyét a Kína déli részén fekvő Hainan szigetére - amelyet Kína Hawaii-jaként is emlegetnek - tervezett utazásra.
Hszü annak érdekében, hogy a gyermekével tervezett pihenése, és a már kifizetett utazási költség ne vesszen kárba, betegszabadságot kért a július 18. és július 31. közötti időszakra.
Még hivatalos, orvosi pecséttel és aláírással ellátott dokumentumokat is benyújtott arról, hogy szédül és gerincbetegségben szenved.
Az orvosi igazolás ágynyugalmat és nyakgyakorlatokat javasolt. A sajtóorgánum szerint az ilyen formában benyújtott kérelmet már jóváhagyták.
Állítólag a férfi egyik kollégája azonban észrevette őt a Hainan-i repülőtéren, és jelentette elutazását a vezetőség felé. Hszü menedzsere később rákérdezett arra, hogy merre lábadozott a betegszabadsága alatt. A férfi erre azt válaszolta, hogy otthon volt végig, nem utazott el.
A technológiai vállalat két nappal később "csalás és becstelenség" miatt kirúgta Hszü-t, és a két fél között munkaügyi vita robbant ki.
Egy munkaügyi bíróság úgy döntött, hogy Hszü munkáltatójának 620.000 jüan kártérítést kell fizetnie a munkaügyi törvények megsértése miatt. A vállalat fellebbezett a döntés ellen, a magasabb szintű bíróság hatályon kívül helyezte a döntést. Hszü ezután szintén fellebbezést nyújtott be, mondván, hogy nem csapta be volt munkáltatóját, mert lakása van Hainanban, és - repülőn és nagysebességű vasúton - utazott a szigetre és vissza gyógyulás céljából. De nem klasszikus értelemben vett nyaralásra ment.
A bíróság végső ítéletében mégis a vállalatnak adott igazat, mert úgy ítélte meg, hogy Hszü az orvos ágynyugalomra vonatkozó tanácsa ellenére járt el.