Elizabeth Holmes 19 évesen alapította meg cégét, hol máshol, mint Kaliforniában, a legendás Palo Altóban. A Theranos az egyik legnépszerűbb és legbiztatóbb egészségügyi startupnak számított az Egyesült Államokban, és az egész világon. A vállalat hatalmas bevételre tett szert, befektetőinek száma óriási volt, rengeteg amerikai olyannyira bízott benne, hogy egész addigi életének megtakarítását belefektette - írta a Promotions.hu.
Azonban hirtelen elúszott minden. Pedig
a csúcson 9 milliárd dollárra (3112 milliárd forint) értékelték a birodalmat.
Holmes és (tettes)társai kitalálták, hogy az Edison névre keresztelt találmányuk pár csepp vér alapján képes a legkülönfélébb, akár a legritkább betegségek detektálására is. Sőt, a kutatók és fejlesztők állítása szerint a találmány már képes volt a pontos diagnózis felállítására is. Azonban idővel kiderült, hogy a Theranosnak nem csak a tudományos, de a pénzügyi eredményei is tele voltak csúsztatásokkal, félrevezető információkkal.
Lényegében az egész startup az Edison gép körüli hazugságra épült, amiről a nyomozás szerint már az elején tudta mind Holmes, mind a belső kör, hogy egy óriási csalás.
Gyakran a saját tesztjeiket is más cégek berendezéseivel végezték el, míg az Edisonnal végzett vizsgálatok teljesen hibás diagnózisnak bizonyultak. A találmány a fejlesztése során igazi zsákutcába jutott, és rövidesen a hatóságok is vizsgálódni kezdtek.
Az ítélet szerint a ma már 38 éves Holmesnak 11 évet kellene leülnie, ám két éves kisgyermeke, illetve nemrég megszületett második babája miatt eddig folyamatosan halasztást kért.
Az illetékes fellebbviteli bíróság végül megszabta a végső határidőt: május 30-ig kell a texasi Bryan börtönében jelentkeznie a büntetés megkezdésére.
Holmes volt párja, egyben a Theranos volt ügyvezető igazgatója, Ramesh Balwani még rosszabbul járt, ő végül 13 évet kapott, aminek a letöltése már el is indult. A bíróság jogerősen továbbá kötelezte a két terheltet, hogy 452 millió dollár értékben kártalanítsák áldozataikat.