A hőszivattyús fűtésrendszereket is forgalmazó EasyKit Kft. vezető értékesítője, Szajki Balázs arra hívja fel a figyelmet, hogy a legjobb megoldás, ha jól működő, energiatakarékos házat építenek, alacsony fogyasztású gépészettel, illetve
csak annyi napelemmennyiséget telepítenek, amennyi az ingatlan teljes elektromos fogyasztásához igazodik.
Így ugyanis elkerülhető, hogy az ingadozó gázáraktól vagy a napelemes elszámolás változásaitól függjön a rezsiszámla.
Egy épület energiahatékonyságának a növelésére alapvetően két módszert kell alkalmazni:
Az Európai Unió arra törekszik, hogy megkétszerezze az egyéni hőszivattyúk telepítési arányát. Mindez a következő öt évben összesen tízmillió egységet eredményezne.
Ha a háznak a hőveszteségei közepesek, de a felhasznált energia nagy része megújuló energiából származik, akár a legjobb, AA++ besorolás is elérhető. Ehhez képest egy passzívház, amely sokszor kevesebb energiát fogyaszt, és megújuló energia hasznosítása nélkül is jóval alacsonyabb a rezsiköltsége, csak CC-s besorolást kaphat, ha nincs megújuló energiaforrása. Ezért vigyázni kell ezekkel a minősítésekkel.
Ebből a példából is jól látszik, hogy az alacsony energiafelhasználású ház nem csak a törvényi előírás miatt fontos, hanem sokkal inkább a lakókomfort miatt. Ezért a törvényi megfelelésen túl is érdemes optimalizálni - emeli ki a Világgazdaság cikke.
A közel nulla energiaigényű házaknál a legjobb koncepció a hőszivattyú, a felületfűtés- és hűtés, valamint a napelem kombinációja. Vannak, akik elektromos kazánnal, fűtőszőnyeggel és napelemmel próbálkoznak, ez viszont a rendkívül ingatag energiaárak miatt közel sem biztos, hogy hosszú távon megtérül, sőt, pénznyelő is lehet. Alapvetően azon az alapelven kellene változtatni, hogy nagyon magas fogyasztású házakat olcsóbbnak titulált elektromos fűtéssel építenek meg, arra hivatkozva, hogy a napelem kiszolgálja az igényeket. Csakhogy erre nincs felkészülve a hálózat, ráadásul ha a szaldós elszámolás kedvezőtlenül változik, akkor az anyagilag nagyon rosszul is érintheti a fogyasztókat.
További részletek ide kattintva olvashatók.