Skandináviában már évtizedes múltra tekint vissza, Lengyelországban és Horvátországban 4-5 éve jelen van, a magyar piacon pedig egy éve indult a Jysk b2b üzletága. Ugyan a vállalkozásokat már korábban is kiszolgálták az áruházak, tavaly óta a dán kiskereskedelmi lánc itthon is immár dedikált csapattal válaszol a vállalati, intézményi és közületi szektor igényeire. Az induláskor a más országokban már régóta működő modell tapasztalataira és visszajelzéseire is támaszkodhattak, ezeket igazították a hazai piaci viszonyokhoz.
Az egy év alatt 4 fősre bővülő csapat az indulás óta több mint 1300 ügyletet bonyolított le, de ezen túlmenően az áruházak országszerte szintén kiszolgálják a helyi vállalkozásokat, köztük nagyon sok visszatérő vásárlót is.
Az üzletág már a Jysk Magyarországon belül is egyre nagyobb részesedést jelent: míg tavaly nyáron a forgalom 7,5 százalékát adta, idén ez az arány 12 százalékra emelkedett.
Az elmúlt egy év során a legnagyobb megrendelés összege elérte a 27 millió forintot.
„Üzleti ügyfeleink értelemszerűen más szolgáltatásokat igényeltek, mint a lakossági vásárlók. Az ő számukra dolgoztuk ki a megrendelés nagyságától függő extra kedvezményeket és rugalmasan állunk a logisztikához – nagyobb mennyiségű árut akár közvetlenül az elosztóközpontból is ki tudunk szállítani. Országos hálózatunkban szereplő 91 áruházunk üzleti ügyfeleink számára bemutatóteremként is üzemel, ahol meg tudják tekinteni a termékeinket" – mondja Nagy Ákos, a Jysk Business to Business menedzsere.
A skandináv alvás- és életmód képviselőjeként, a vállalat kínálatában szereplő matracok, paplanok, párnák a vállalkozások számára is vonzóak. Már az induláskor voltak nagyobb megrendeléseik, a forgalomban fontos szerepet játszottak az ukrán válság miatt megnövekedett igények a segélyszervezetek részéről, de a magyarországi egyházak karitatív tevékenysége kapcsán is sikeres együttműködéseket alakítottak ki. Nagy segítséget jelentett a rászorulóknak az is, hogy rendkívül szűkös határidővel sikerült eljuttatni például több száz matracos megrendeléseket az ukrán határ közelébe.
Év vége felé pedig az energiatakarékosság jegyében lejjebb csavart radiátorok ellensúlyozására plédekből és takarókból vásároltak sokat mind az állami, mind a privát szektorból érkező megrendelők. A vendéglátóipari ügyfelek gyakran keresik az étkező- és kerti bútorokat és a dekorációs elemeket.
A legfőbb célcsoportokat az éttermek és szállodák, a létesítményüzemeltetők, valamint az egészségügyi és szociális szolgáltatók jelentik, de az elmúlt egy év során a gazdaság számos egyéb területéről is érkeztek megrendelések.
„Természetesen a különböző szektorok általános igényei eltérnek egymástól, és a turizmus-vendéglátás esetében erős szezonalitás is megfigyelhető, vagyis a szálláshelyek nagyjából a főszezon előtt 1-2 hónappal kezdik meg beszerezni az induláshoz szükséges berendezéseket és eszközöket. Egy év után hosszútávú trendekről nehéz beszélni, viszont az már most is látszik, hogy a vállalkozások körében is egyre inkább elterjed a skandináv dizájn" – mondja Nagy Ákos.