A megnyitandó régiók a Grönlandi-tengeren, a Norvég-tengeren és a Barents-tengeren találhatók, és mintegy 280.000 négyzetkilométernyi területet foglalnak magukban. Ez valamivel kisebb, mint az Egyesült Királyság és Írország területe együttvéve.
Norvégia, amelynek hatalmas kőolaj- és földgázkészletei a világ egyik leggazdagabb országává tették, elkötelezte magát amellett, hogy megszerezze az óceánfenéken található fémeket, melyek az energiaátálláshoz is szükségesek.
A zöld átállás sikeréhez ásványi anyagokra van szükségünk"
– mondta Terje Aasland norvég olaj- és energiaügyi miniszter egy nyilatkozatban.
A hatóságok idővel kisebb területekre vonatkozó engedélyeket ajánlanának fel a nyersanyagkészleteket feltáró társaságoknak.
A lépés ellenállást generált a természetvédők körében, akik arra figyelmeztetnek, hogy az óceánfenék kitermelése veszélyeztetné a létfontosságú ökoszisztémák biológiai sokféleségét. Ráadásul az európai országok is megosztottak a kérdésben. Franciaország januárban betiltotta a mélytengeri bányászatot a saját vizein, Németország pedig az iparág fejlesztésének szüneteltetésére szólított fel.
A norvég kormány a tiltakozások kapcsán azt mondta, hogy felelősségteljesen nyitja meg a területeket.
A skandináv ország parlamentje ősszel tárgyalhatja a javaslatot.
Egy néhány hónappal ezelőtt megjelent norvég tanulmány szerzői arra jutottak, hogy „jelentős" mennyiségű fémet és ásványi anyagot találtak a kérdéses területen. A becslések szerint 38 millió tonna réz található a régióban, ami majdnem kétszerese az évente globálisan bányászott mennyiségnek.
Forrás: Reuters