A csatorna működtetéséért felelős hatóság szakemberei most azon dolgoznak, hogy elkerülhetők legyenek az Ever Given megfenekléséhez hasonló balesetek - írja a Quartz. Emlékezetes, hogy a világ egyik legnagyobb konténerhajója 2021 márciusában zátonyra futott, majd megfeneklett a Szuezi-csatornában, napokon át blokkolva az átkelő forgalmát, dollátrmilliárdos világgazdasági károkat okozva.
Ha a csatorna vízhelyzete nem javul, tovább nő a valószínűsége annak, hogy ehhez hasonló esetek ott is bekövetkeznek.
A Panama-csatorna a világ egyik legfontosabb kereskedelmi tengeri átkelője. Zsiliprendszerén a hajók fedélzetén összesen mintegy 250 ezer szabványos (20 láb hosszú, 1 TEU-s) konténer halad át évente. Ez a csatorna biztosítja a legrövidebb tengeri útvonalat Dél-Amerika nyugati partjai és Észak-Európa között, illetve a világgkereskedelemben forgó áruk mintegy 3,5 százaléka halad át ott évente.
A most meghozott rendelkezések értelmében a hajók üzemeltetői arra kényszerülhetnek, hogy csökkentsék a rakományok súlyát. Sőt, a szállítmányok tekintélyes részeit a rakterekből le kell pakolni a szárazföldre az átkelés idejére, hogy a hajók az előírt maximális merülési mélységen belül maradjanak.
Bár a rakomány visszatöltése elvileg nem okoz logisztikai problémát az átkelés után, de az időveszteség miatt akár jelentős késések is kialakulhatnak a hajók közlekedési rendjében.
A korlátozások nem érintik az LNG-tankereket. A cseppfolyósított földgázt szállító hajók jellemzően 11 méterre merülnek. A csatornát felügyelő hatóság közlése szerint az LNG-tankerek forgalma 31 százalékkal növekedett az átkelőn az orosz-ukrán háború kitörését követően. Az átkelőt továbbra is használhatják a Panamax típusú konténerhajók, ezek merülési mélysége szintén megfelelő még az átkeléshez (ezzel jelölték azokat a legnagyobb méretű hajókat, amelyek még képesek voltak átkelni a Panama-csatornán annak 2016-os bővítését megelőzően)..
Panamában és a régióban a szokásosnál melegebb és szárazabb az idei június, a Panama-csatorna vízutánpótlását biztosító vízgyűjtőkben pedig kevesebb a víz. Ez főként annak köszönhető, hogy február-április időszakban a vártnál kevesebb csapadék hullott, és az idén visszatért El Niño-jelenség csak ront a helyzeten, mivel következtében tovább melegszik a tenger felszíne és a levegő hőmérséklete.
Az előrejelzések sem túl biztatók, a régióban júliusra új, aggasztó rekordot érhet el a vízhiány mértéke.