Júliusban is Moszkva maradt Peking első számú beszállítója. Kína annak ellenére megőrizte első helyét, hogy a szállítmányok mennyisége visszaesett a korábbi csúcsról a kisebb árengedmények és a növekvő oroszországi kereslet miatt – írta a Világgazdaság.
A pekingi vámhivatal vasárnap nyilvánosságra hozott adatai szerint a tavalyihoz képest 13 százalékkal kevesebb, 8,06 millió tonna, vagyis napi 1,9 millió hordó orosz olaj érkezett. Az év első hét hónapjában azonban az import 25 százalékkal meghaladta a tavalyit, és elérte a 60,6 millió tonnát – írja a lap.
A második legnagyobb exportőr Szaúd-Arábia, ahol bár csökkentették a kitermelést, így is jelentős az ázsiai kivitel.
A geopolitikai feszültségek ellenére egyre több olajat ad el Pekingnek az Egyesült Államok is, a mennyiség a tavalyinak az ötszörösére emelkedett. Az amerikai nyersolajszállítások júliusban napi 161 275 hordót tettek ki, ami azonban jelentős visszaesés a júniusi 742 824 hordóról, mivel az arbitrázsmarzsok szűkültek.
Az exportált kőolajfajta is drágul, a korábbi különbséghez képest mindössze öt-hat dollárral olcsóbb a Brent típusnál, míg tavasszal 8,5 százalék volt a hordónkénti árkülönbség.