Elon Musk és a világ legnagyobb online, szabad felhasználású enciklopédiájának konfliktusa 2019-ben kezdődött, amikor a világ leggazdagabb embere kivetnivalót talált annak egyik bejegyzésében. A hatalmas hibát természetesen nem hagyta szó nélkül, és kiírta az akkori Twitterre, ami ma X néven fut, és a tulajdona.
Évek óta most először néztem rá a Wikipedia oldalamra. Ez őrület! Kérem valaki törölje, hogy befektető vagyok, mert nekem szinte nincs is!
A magyar Wikipédián azonban ez a foglalkozás továbbra is megtalálható a róla szóló oldalon, miszerint ő dél-afrikai származású mérnök, tervező, feltaláló, közgazdász, vállalkozó, cégalapító, befektető és filantróp.
Amikor az egyik X-felhasználó arra utalt, hogy a Wikipédia-oldalának olvasása tükrözi (a nyilvánosság által létrehozott) kitalált képét, Musk visszavágott:
"A wikim egy háborús zóna, milliónyi szerkesztéssel. Valamikor talán meg kellene írnom, hogy mi az én fiktív verzióm a valóságról."
2020-ban a milliárdos üzletember ismét felbosszantotta magát azon, amit a Wikipedia oldalán olvasott. Egy újabb X posztban már arra kérte követőinek millióit, hogy kezeljék ponyvaként ezt az oldalt. Több X-felhasználó eleget is tett a kérésének, és
elkezdték átírni Musk életrajzát: egyesek rapperként írták le, míg mások az elmúlt évszázad összes nagy háborúját, betegségét és pénzügyi katasztrófáját is neki tulajdonították.
Musk láthatóan élvezte a kialakult káoszt, sőt, egy nevető emojival még bátorította is a tevékenységet.
Válaszul a Wikipedia üzemeltetője, a Wikimedia Alapítvány a folyamatos nyilvános vandalizmusra hivatkozva lezárta az oldalát a szerkesztés elől. Ettől kezdve Musk elkezdte rendszeresen figyelni a Wikipedia oldalát, és leste az alkalmat, hogy kritizálhassa azt. Az újabb fricskára nem is kellett sokat várni, 2021 decemberében ugyanis a Tesla vezérigazgatója ezt posztolta:
A wikim olyan, mint egy szemétdomb, látszik, hogy senki sem hitelesíti, lektorálja.
Ahogy az gyakran előfordul, a posztja alatt megindult a véleményáradat. "A történelmet a győztesek írják, kivéve a Wikipédián, mivel az ellenségeid még mindig élnek és rengeteg idejük van" - írta egy hozzászóló.
Musk főleg amiatt volt nagyon dühös, hogy a róla szóló oldalon eredetileg még nem volt feltüntetve, mint Tesla társalapító, csak Martin Eberhard és egy másik személy. Holott állítólag Eberhard egy 2009-es peres megegyezés során beleegyezett, hogy összesen öt társalapítót írjanak be a cégbe.
Musk szerepe a Tesla márka fejlesztésében régóta vitatott, sokak szerint ugyanis a két eredeti alapító (Martin Eberhard és Marc Tarpenning) méltatlanul kevés figyelmet kapott, ahogy azt egy 2023. júliusi Yahoo! Finance cikk is megjegyzi: "Martin Eberhard és Marc Tarpenning, a Tesla Inc. gyakran mellőzött eredeti alapítói a CNBC-nek adott interjújukban bepillantást engedtek a vállalat alapításába és az elektromos járművek forradalmának kialakításában játszott kulcsfontosságú szerepükbe. Bár Elon Musk joggal állt a reflektorfénybe, mint a Tesla arca, nem ő volt az egyedüli alapító".
Röviden tehát, Elon Musk felháborodott, amikor rájött, hogy nem szerepelt a Tesla társalapítóinak listáján a Wikipédián,
és még inkább, amikor Eberhard azt sugallta, hogy Musk nem volt őszinte a vállalat eredetével kapcsolatban. Musk ezt a haragot a Wikipédia elleni haraggá fokozta, feltehetően azért, mert az "Eberhard pártjára állt".
2022-ben Musk haragja a Wikipediával szemben tovább fokozódott, miután az X hét újságírót tiltott ki a közösségi oldalról (pedig csak a munkájukat végezték) decemberben. Ezek a szakemberek akkoriban a Twitter tevékenységéről és irányításáról szóló riportokat készítettek. Az esetet felkapta egy Wikipedia felhasználó és oldalt is létrehozott erről "Csütörtök esti mészárlás" címmel, amit később "2022. decemberi Twitter-felfüggesztések"-re írtak át. Az újságírók letiltása ugyanis 2022. december 15-én csütörtökön történt.
Habár a Wikipedia egy bárki számára szabadon szerkeszthető tudástár, Musk mégis az üzemeltetőket okolta amiért a fenti oldal létrejöhetett.
Így nem is volt meglepő, amikor Muskhoz ajánlat érkezett, hogy maga is támogassa anyagilag az oldalt. Egy Twitter-felhasználó egyenesen meg is kérdezte, hogy "mennyibe kerülne a Wikipedia", és megjelölte Muskot, hogy felhívja a figyelmét a posztjára.
Jimmy Wales, a Wikipedia alapítója azonban rövidre zárta a kérdést, és azt válaszolta, hogy az oldal nem eladó.
A támadás egyébként egyáltalán nem volt egyoldalú, hiszen a Wikipedia is "lőtt" rendesen Muskra.
Amikor 2022 végén a Twitter egyre kaotikusabbá vált, a Wikipedia adománygyűjtő felhívása közvetlen utalást tett Musknak a Twitter felvásárlására;
Wales részben így fogalmazott: "Amikor a Wikimédia Alapítványt nonprofit szervezetként létrehoztam, hogy otthont adjon a Wikipédiának, én ezt abból a célból tettem, hogy megőrizhessük alapvető értékeinket. Szerettem volna egy olyan platformot, ahol hiteles információk állnak a keresők rendelkezésére, és nem a lájkvadászat a cél. A nonprofit jelleg azt jelenti, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy valaki megveszi a Wikipédiát, és saját játszóterévé alakítja."
2022 október 22-én Musk rábukkant a Wikipedia adománygyűjtő felhívására, ami arra késztette, hogy egy 1 milliárd dolláros ajánlatot tweeteljen, amihez csupán egyetlen kikötése volt:
Egymilliárd dollárt fizetek a Wikipediáért, ha átkeresztelhetjük Fütyipédiává.
Egy külön tweetben Musk hosszasan kritizálta a Wikipédiát, és kétségeket táplált a működéséhez gyűjtött pénzeszközökkel kapcsolatban.
A Wikipedia nem válaszolt Musknak. Egy felhasználó azonban azt javasolta, hogy a tudástár fogadja el Musk ajánlatát és pénzét, majd később változtassa vissza a nevét "Wikipédiára". Erre Musk csak annyit válaszolt, hogy minimum egy évig meg kellene tartani az általa javasolt új nevet, hiszen ő sem bolond.
Forrás: The Richest