A kormány elkötelezett a halfogyasztás népszerűsítése és a halágazat támogatása mellett, ezért 2027-ig több száz millió forintot fordítanak a halmarketingre. Nemrég Nagy István agrárminiszter a budaörsi Auchan halpultjánál tartott sajtótájékoztatót, melyen elmondta, hogy Magyarországon az elmúlt években folyamatosan nőtt a halfogyasztás. Ehhez a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) is hozzájárult, ugyanis a 2013-as indulásakor 5,4 kilogramm volt az egy főre jutó halfogyasztás, 2021-re ez a szám 6,52 kilogrammra emelkedett, ami 20 százalékos növekedést jelent.
Lassan, de biztosan haladunk tehát előre, ahogyan sok más területen is: a magunk útját járva
– mondta Nagy István.
Az agrárminiszter elmondta, hogy
a hazai halfogyasztás mintegy 35-40 százaléka a karácsonyi szezonra esik, ami az egyes nagy haltermelők esetében akár az éves forgalom 60-70 százalékát is jelentheti.
A halfajták közül továbbra is a ponty a legmeghatározóbb, a második helyen pedig az afrikai harcsa áll. Az intenzív akvakultúrában termelt étkezési halak 94 százalékát az afrikai harcsa teszi ki. A faj termelése a 2013. évi 2050 tonnáról a 2022-es lehalászási jelentés adatai szerint 5777 tonnára emelkedett. Ezáltal
jelenleg Magyarország az Európai Unió legnagyobb afrikaiharcsa-termelője.
Nagy István kiemelte, hogy Magyarország számára a halfogyasztás növelése népegészségügyi szempontból is stratégiai cél, mivel Magyarországon a vezető halálokok között vannak a szív és érrendszeri megbetegedések, és
a halfogyasztás igazoltan csökkenti e megbetegedések kockázatát, mivel alacsony a kalória tartalma, magas a tápértéke és sok Omega 3 zsírsavat tartalmaz.
A hal fogyasztásának népszerűsítése céljából a MAHOP a 2013-2020-as időszakban a „Kapj rá!" elnevezésű kampányra 960 millió forintot költött. Az új Nemzeti Akvakultúra Stratégiai Terv 2030-ig fogalmazta meg, ennek részeként szeretnék növelni a kisüzemi halgazdaságok termelőkapacitását, fejleszteni az ott alkalmazott termelési technológiát, a feldolgozást és szeretnék elérni, hogy az európai exportpiacon is versenyképes fajokat vonjanak be a tenyésztésbe.
Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) elnöke arról számolt be, hogy az idei haltermés sokkal jobb volt, mint a tavalyi, a bőséges csapadéknak köszönhetően a tavakat fel tudták tölteni a termelők az üzemi vízszintre, valamint a takarmányárak terén is kedvező fordulat történt. Így kiváló minőségű karácsonyi halak fognak kerülni az ünnepi asztalokra.
Azonban nem csak a minőség, hanem az árak is kedvezők lesznek idén, ugyanis a tavalyinál kedvezőbb körülmények hatására a termelők idén 10-12 százalékkal tudták csökkenteni a haltermékek árát,
így amennyiben ezt a kedvezményt a kereskedelmi láncok is érvényesítik az áraikban, a családok idén olcsóbban juthatnak majd hozzá az ünnepi halhoz.
A legtöbb családban hagyományosan karácsonykor kerül tálalásra a népszerű leves, melynek eredete a katolikusoknál hajdan még szigorúan tartott adventi böjt utolsó napjára, december 24-ére nyúlik vissza, hiszen ekkor még nem kerülhetett más hús, csak hal az ünnepi asztalra.
A legtöbb recept már az elején rámutat arra, hogy
a jó halászlé titka abban rejlik, hogy többféle friss halból kell készíteni, mivel az eltérő aromák adják meg azt a tökéletes ízvilágot, amit elvárunk ettől a karácsonyi ételtől.
Kevesen mernék kijelenteni, hogy ismerik a tökéletes halászlé elkészítésének titkát, hiszen már a hagyományosnak tekintett halászlé is eleve kétféle módon készül, mégis mindkettő összetéveszthetetlenül jellemző a magyar konyhára. De legyen szó bármilyenről, a lényeg az, hogy minőségi, magyar alapanyagokat használjunk. A tökéletes karácsonyi halászlé elkészítéséről pedig itt olvashat.
A cikket támogatta a Pepco. Érezhető minőség, szerethető áron.