A LEGO egy világszerte ismert és sikeres építőjáték védjegyzett neve.
A LEGO építőkockákat ma már oktatási segédeszközként is használják,
hiszen az oktatók rájöttek, hogy a gyerekek alkotó és problémamegoldó képességét is elősegíti.
A játék Ole Kirk Christiansen dán asztalosmesterhez kötődik, ő volt ugyanis a Lego feltalálója, vállalkozását a dán Billund községben alapította meg. 1932-ben kezdett el fajátékokat készíteni, hogy megélhessen, miután a nagy gazdasági világválság idején elveszítette a munkáját. Először fakacsát készített, amit négy fiúgyermeke nagyon megszeretett, így sorozatgyártásba kezdett. Először azon tárgyak lekicsinyített mását készítette el fából, amelyeken asztalosként dolgozott, de 1947-ben műanyagra váltott, méghozzá azért, mert a gyára 1942-ben leégett, és a műanyag égésállóbb. A játékok elkészítéséhez műanyag fröccsöntőgépet vásárolt az Egyesült Királyságból. Később természetesen a gyárát is újraépíttette. Christiansen találta ki a játékainak a Lego nevet, ami hamarosan egy nagyon jövedelmező vállalkozássá nőtte ki magát. A név a dán "leg" és "godt" szavak zseniális összemosásának eredménye, ami magyarul azt jelenti, hogy "játssz jól!". A férfi azt azonban nem tudta, hogy a szó latinul azt jelenti: "összeállítom".
A Lego azóta is családi vállalkozásként működik, hiszen apáról fiúra szállt, és most az unoka, Kjeld Kirk Kristiansen tulajdonában van. A játék legfőbb újdonsága az volt, hogy a többnyire négyszögletes építőelemek tetején „bütykök" vannak, aljuk pedig lyukas. Így az egészen pici gyerekek is könnyedén tudnak játszani ezekkel. 1990-ben a Lego egyetlen Európai cégként bekerült a tíz legnagyobb játékgyártó közé. A feltaláló még a légió néven is gondolkodott, de végül a Lego mellett döntött.
A dán Lego már kilencedik éve a világ legértékesebb játékmárkája, a cég 7,4 milliárd amerikai dollárt ért.
Már erdei üdülőfalut is nyit a Lego, méghozzá Angliában. A cég újabban már a látássérültekre is gondolt, nekik kedveznek új termékeik.
Forrás: Daily Star