A Temu a legújabb cég a fast fashion birodalmában, alig másfél éve létezik. A Massachusetts állambeli Bostonban található online piacteret - amelyet az írországi székhelyű kínai e-kereskedelmi vállalat, a PDD Holdings üzemeltet - 2022. júliusában hozták létre.
A kínai Nanjingban, 2008 októberében alapított Shein 2022-re a világ legnagyobb divatkereskedőjévé nőtte ki magát.
A fast fashion szó szerinti jelentése gyors divat vagy idénydivat, azaz a gyorsan és olcsón új ruhákat gyártó ruhaüzletek működési elve. Lényege, hogy olcsó alapanyagokkal és olcsó munkaerővel gyártják le és másolják le a híres és elismert divattervezők ruháit.
A Temu azt állítja, hogy a Shein tisztességtelen módszerekkel kihasználta erőfölényét az ultragyors divatiparban, ezzel pedig kizárta a Temut a beszállítókhoz való hozzáférésből. A Shein, amely állítólag két hete jelentette be a tőzsdei bevezetését az Egyesült Államokban, ezt kizárólagos kereskedelmi megállapodásokkal, a beszállítók maffiaszerű megfélemlítésével és versenyellenes árazási minimumkövetelményekkel teszi - derült ki a bírósági dokumentumokból.
A Shein szóvivője a FOX Businessnek azt nyilatkozta, hogy a vállalat vezetősége szerint a per minden alapot nélkülöz, ezért mindent latba vetnek, hogy megvédhessék magukat, és tisztázhassák magukat a vádak alól. A Temu vezetősége viszont úgy véli, hogy nem volt más választásuk, mint hogy bepereljék a Sheint, mert az fogva tartási ijesztgetési taktikát alkalmaz azokkal a beszállítókkal szemben, akik a Temunak is mernek eladni.
Ahogy azt az Origo megírta, a Shein alkalmazottai 18 órát dolgoznak naponta elképesztően kevés fizetésért, és kénytelenek az ebédszünetben hajat mosni.
Forrás: Fox Business